W Światowym Dniu Poezji, 21. marca 2019 roku, odbyła się w Instytucie Języków Obcych PWSZ czwarta edycja Konkursu Recytacji Poezji Obcojęzycznej. Jak co roku Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Uczestnicy zaprezentowali dobry poziom i ciekawy dobór repertuaru.

Utwory w języku angielskim recytowało dziewiętnaście uczennic i uczniów. Decyzją komisji oceniającej w składzie: mgr Anna Cetnarowska, mgr Karina Grabowska i mgr Bogusław Pajda – wszyscy to wykładowcy w Instytucie Języków Obcych - I miejsce zdobył uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu Łukasz Kosek, który zaprezentował przemowę Marka Antoniusza z Juliusza Cezara Williama Shakespeare’a. Miejsce II przypadło Karolinie Klimek z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu za recytację wiersza „What Love Looks Like” Rupi Kaur. III nagrodę jury przyznało Filipowi Drożdżowi z Zespołu Szkół Samochodowych w Nowym Sączu przedstawiającemu utwór „Ready to Kill” Carla Sandburga. Komisja zdecydowała się również wyróżnić Mateusza Kiełbasę z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, który wyrecytował monolog tytułowego bohatera „To Be or Not to Be” z trzeciego aktu Hamleta Williama Shakespeare’a.

Wśród wykonawców poezji niemieckojęzycznej triumfowała Dominika Zoń z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej, która zdobyła I miejsce za recytację fragmentu „Fausta” J. W. Goethego. II lokatę zajęła Maria Migacz z II LO w Nowym Sączu za wiersz „Erlkönig” J. W. Goethego. III miejsce wywalczyła Kinga Szymbara z II LO w Nowym Sączu za wiersz „Die Liebende schreibt” J. W. Goethego. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia: dla Marleny Opach z Zespołu Szkół nr 1 im J. Piłsudskiego w Limanowej za wiersz „Erlkönig” J. W. Goethego i dla Angeliki Franczyk reprezentującej LO w Muszynie za wiersz „Loreley” H. Heinego.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe prezentacje. Mamy nadzieję, że piata edycja Konkursu również okaże się godna zainteresowania młodzieży i publiczności. Do zobaczenia za rok!

18 marca w Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu odbył się wernisaż prac Moniki Jasińskiej - studentki filologii rosyjskiej PWSZ w Nowym Sączu. Młoda artystka współpracuje z Fundacją Będzie Dobrze w ramach projektu Fabryka Młodych Talentów. Wernisaż organizuje po raz pierwszy, ale nie ukrywa, że chciałaby dzielić się swoją twórczością z innymi. W swoich pracach inspiruje się głównie postaciami z filmów - fun art. Monika pasjonuje się także językiem rosyjskim i to jest obecnie jej główne zajęcie.

Wernisaż odbył się dzięki przychylności pani Dyrektor Internatu Lucyny Dybiec, a także wychowawców Internatu. Wystawę można oglądać w budynku Internatu do 30 marca.

Fabryka Młodych Talentów ma dać szansę młodym i utalentowanym osobom rozwijać się i przede wszystkim realizować się na zewnątrz, dzielić swoją pasją z innymi.

Jeśli jesteś uzdolniony i chcesz podzielić się swoja pasją z innymi napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Pana mgr Stanisława Czernka, germanisty Zakładu Języka Niemieckiego, którego studenci i absolwenci darzyli ogromną sympatią i szacunkiem. 

Pogrzeb Pana Stanisława Czernka odbędzie się w sobotę 16 marca w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Różaniec w kaplicy na cmentarzu komunalnym o godz. 12.30. Wyprowadzenie z kaplicy o godz. 13.00. Msza święta w Bazylice o godz. 13.30, a po mszy odprowadzenie na cmentarz komunalny. Różaniec za duszę zmarłego w piątek o godz. 18.00.

 

stanisław czernek pion

Trwa nabór wniosków w ramach programu AKTYWNY SAMORZĄD - Moduł II, który oferuje studentom z niepełnosprawnością różne formy pomocy finansowej w uzyskaniu wykształcenia wyższego.

Dofinansowanie obejmuje:
- dodatek na pokrycie kosztów kształcenia,
- dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego,
- opłatę za naukę (czesne).

Szczegóły oraz terminy składania wniosku w ogłoszeniu poniżej.

AKTYWNY SAMORZĄD - Moduł II

 

duet wyniki części pisemnej 3

26 lutego 2019 roku w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Lingwistycznego DUET. Uczniowie pisali testy językowe ułożone przez wykładowców IJO. Poniżej prezentujemy zbiorcze wyniki II etapu:

JĘZYK ANGIELSKI Z JĘZYKIEM FRANCUSKIM

JĘZYK ANGIELSKI Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

JĘZYK ANGIELSKI Z JĘZYKIEM ROSYJSKIM

Osoby, które zakwalifikowały się do III etapu wezmą udział w ostatniej części konkursu, która odbędzie się 28 marca 2019 roku w siedzibie IJO. Ostatni etap konkursu ma formę egzaminu ustnego z danych języków.

 

LISTA OSÓB, KTÓRE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ DO FINAŁU:

JĘZYK ANGIELSKI Z JĘZYKIEM FRANCUSKIM

JĘZYK ANGIELSKI Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

JĘZYK ANGIELSKI Z JĘZYKIEM ROSYJSKIM

 

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe!

 

 

III etap konkursu – część ustna (rozmowa) odbędzie się 28 marca 2019 roku, o godz.10.00.

Rejestracja uczestników od godz. 9:00 do 9:45 w siedzibie Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu ul. Kochanowskiego 44. Prosimy o dokument ze zdjęciem np. leg. szkolna.

Łącznie w dwóch etapach wzięło udział ponad 800 uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych z sześciu powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, nowotarskiego, bocheńskiego oraz lubelskiego.

Informujemy o ciekawej ofercie wsparcia dla studentów (ostatniego roku) oraz absolwentów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Projekt "Od studenta do specjalisty" w ramach programu "Absolwent" PFRON ma na celu wsparcie Państwa starań dotyczących wejścia na otwarty rynek pracy. Wsparcie jest realizowane poprzez kompleksowe działania przygotowujące do podjęcia pracy. Dzięki uczestnictwu w programie wsparcia można podnieść swoje kwalifikacje i dostosować je do potrzeb aktualnego rynku pracy, a tym samym zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę. Istnieje możliwość zorganizowania form wsparcia, które mogą odbyć się na terenie Nowego Sącza, co znakomicie ułatwi Państwu udział.

Zachęcamy do zapoznania się z tą ofertą osoby, które kończą studia (ostatni rok studiów), a także absolwentów 2017/2018/2019.

Kontakt w sprawie udziału w programie:

Aneta Duch
Fundacja Sustinae
Tel.: +48 883 340 209
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.fundacjasustinae.org

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

KONKURS nr 1/2019 O PRZYZNANIE STYPENDIUM Z WŁASNEGO FUNDUSZU NA STYPENDIA

ZA WYNIKI W NAUCE DLA STUDENTÓW ORAZ STYPENDIA NAUKOWE DLA PRACOWNIKÓW

PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NOWYM SĄCZU

O przyznanie stypendium mogą ubiegać się pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, którzy zamierzają realizować projekty w zakresie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wspierających rozwój naukowy i zawodowy.

Okres przyznawania stypendium – do 10 miesięcy

Miesięczna kwota stypendium – 700,00 zł

 

 

KONKURS nr 2/2019 O PRZYZNANIE STYPENDIUM Z WŁASNEGO FUNDUSZU NA STYPENDIA

ZA WYNIKI W NAUCE DLA STUDENTÓW ORAZ STYPENDIA NAUKOWE DLA PRACOWNIKÓW

PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NOWYM SĄCZU

O przyznanie stypendium mogą ubiegać się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, spełniający wymagania określone w regulaminie:

1) zaliczenie, w terminie przewidzianym regulaminem studiów, co najmniej pierwszego roku studiów;

2) uzyskanie średniej ocen – co najmniej 4,7 – za dotychczasowy okres studiów;

3) uzyskanie w ostatnim semestrze studiów poprzedzającym przyznanie stypendium średniej ocen – co najmniej 4,5.

Okres przyznawania stypendium – jednorazowe

Kwota stypendium – 1200,00 zł

Stypendium jest przyznawane jednemu studentowi z każdego kierunku studiów i wszystkich poziomów kształcenia.

 

Aktualny Regulamin i wzory wniosków znajdują się w zakładkach: "Dla pracownika" " lub "Dla studenta" / "Własny fundusz stypendialny"

 

Miejsce i termin składania: Sekretariaty Instytutów do 21 marca 2019 r.

Jest nam miło powitać Słuchaczy SUTW po przerwie zimowej i zaprosić na kursy języka angielskiego i niemieckiego prowadzone przez studentów Instytutu Języków Obcych.

Zajęcia będą się odbywać według grafiku zamieszczonego poniżej:

GRAFIK ZAJĘĆ W SEMESTRZE LETNIM 2018/2019 (aktualizacja 4 marca 2019)

 

ZAPRASZAMY wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także ponadpodstawowych na Konkurs wiedzy ogólnej o Rosji i Chinach

Celem Konkursu jest rozwijanie zainteresowania kulturą rosyjską i chińską oraz zachęcenie do nauki języka rosyjskiego oraz języka chińskiego.

Konkurs będzie miał formę pisemną. W ciągu 90 minut uczniowie będą musieli rozwiązać 30 zadań testowych i odpowiedzieć na dwa pytania otwarte.

Konkurs odbędzie się 11 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w budynku Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. Kochanowskiego 44, w sali 005.

Formularz zgłoszeniowy prosimy przesyłać najpóźniej do dnia 5 kwietnia 2019 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem "Konkurs wiedzy ogólnej o Rosji i Chinach".

 

Dokumenty do pobrania:

REGULAMIN KONKURSU

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

PLAKAT

konkurs rus chin

 

Trwa IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Lingwistycznego DUET.

30 stycznia 2019 roku odbył się I etap IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Lingwistycznego DUET. Uczniowie pisali testy z języka angielskiego i do wyboru z języka rosyjskiego, francuskiego lub niemieckiego.

Łącznie w I etapie konkursu wzięło udział ponad 800 uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych z sześciu powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, nowotarskiego, lubelskiego oraz bocheńskiego.

Drugi etap konkursu odbędzie się w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Osoby, które zakwalifikowały się do II etapu napiszą testy ułożone przez wykładowców Instytutu Języków Obcych.

 

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

II etap konkursu – część pisemna odbędzie się 26 lutego 2019 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu ul. Kochanowskiego 44.

Rejestracja uczestników odbędzie się od godziny 09:00 do 09:45. Prosimy o zabranie ze sobą dokumentu ze zdjęciem np. legitymacji szkolnej.