Wczoraj, 15 stycznia 2020 r., został przeprowadzony pierwszy, wewnętrzny etap konkursu DUET. Uczestnicy, w prawie czterdziestu zgłoszonych szkołach, już po raz dziesiąty w historii napisali testy językowe przygotowane przez wykładowców Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu.

Ten okrągły jubileusz Konkursu stał się także okazją do zmiany jego rangi. Od tego roku, dotychczasowy Międzyszkolny Konkurs Lingwistyczny DUET odbywa się pod nazwą Wojewódzki Konkurs Lingwistyczny DUET.

Z okazji jubileuszu, DUET zyskał także nowe logo. O jego przygotowanie poprosiliśmy studentów Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu, studiujących na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”.

Studenci pierwszego i drugiego roku przygotowali pięć projektów, z których wszystkie ujęły Organizatorów oryginalnością, profesjonalizmem i dużymi walorami artystycznymi. Oficjalne logo Wojewódzkiego Konkursu Lingwistycznego DUET 2020 zostało zaprojektowane przez panią Dominikę Reczek, studentkę I roku.

Poniżej prezentujemy wszystkie nadesłane prace autorstwa pani Jowity Żytkowicz, pani Anny Szczepaniak i pana Eryka Rembiasza, oraz zwycięski projekt pani Dominiki Reczek.

Serdeczne podziękowania kierujemy także do opiekuna naukowego studentów, pani dr hab. Iwony Bugajskiej – Bigos, profesora PWSZ, za jej zaangażowanie i pomoc.

 

Organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Lingwistycznego DUET

 

logo duet winner

 

 

 

logo duet runners up

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2020

Czym jest poezja? Na to z pozoru łatwe pytanie od lat próbują odpowiedzieć najwybitniejsi twórcy i krytycy literatury. Z okazji Światowego Dnia Poezji zastanówmy się nad jej definicją oraz miejscem we współczesnym świecie.

Czy dziś, gdy tempo życia staje się coraz szybsze a wyzwania dnia codziennego sprawiają, że zastanawiamy się czy doba nie powinna trwać nieco dłużej jest czas i miejsce na czytanie wierszy?

Czy pogoń za pieniądzem, sukcesem, sławą nie przysłania wielu z nas innego, piękniejszego aspektu życia? Jaka jest funkcja poezji? Co daje nam odkrywanie Szekspira, Keatsa, Szymborskiej? Czy nie warto czasem zatrzymać się na chwilę, by móc dostrzec piękno w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach? Czy w świecie zdominowanym przez różnego rodzaju technologie nie warto walczyć o zachowanie piękna języka, który, jak twierdzi ks. Jan Twardowski : „... jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów.”

Miejmy nadzieję, że poezja nigdy nie zniknie, ponieważ ludzie nigdy nie przestaną poszukiwać piękna i radości, jak powiedział Keats: „Co piękne, cieszyć nigdy nie przestanie”, a „rzecz piękna jest radością wieczną’.

Ale poezja to nie tylko piękno. Według Stanisława Barańczaka: „poezja powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy.” Możemy zatem również spojrzeć na poezję, jak na oręż w walce z niedoskonałościami świata i człowieka, który ten świat tworzy.

Jak pisze brytyjska pisarka Jeanette Winterson: „Proza i poezja to dawki lekarstw. Uzdrawiają to pęknięcie, któremu ulega wyobraźnia z winy rzeczywistości.”

Zapraszamy młodzież szkół średnich do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytacji Poezji Obcojęzycznej, który odbędzie się 26 marca 2020 w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ulica Kochanowskiego 44.

Pamiętając wspaniałe prezentacje różnych form poetyckich zaprezentowanych przez Was w ubiegłych latach, jesteśmy przekonani, że i w tym roku nie zabraknie licznych wzruszeń i pozytywnych emocji. Wierzymy, że zarówno piękna forma świadcząca o opanowaniu języka obcego, jak i treści poruszane w wybranych przez Was wierszach, na długo pozostawią ślad w sercach i umysłach recytatorów i ich słuchaczy.

Organizatorzy konkursu

PLAKAT

10 grudnia Instytut Języków Obcych odwiedzili uczniowie klasy drugiej z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach wraz z nauczycielami: mgr Agnieszką Będuch-Karpińską i mgr Wojciechem Rykałą. Uczniowie wzięli udział w wykładzie z Kultury Stanów Zjednoczonych, prowadzonym przez dr Michała Palmowskiego oraz w zajęciach z Praktycznej nauki języka chińskiego, prowadzonych przez mgr Sebastiana Wielosza.

Tekst i zdjęcia: dr Katarzyna Jasiewicz

Spotkanie integracyjno-naukowe Koła Naukowego "Lingwista"

27 listopada 2019 w restauracji Bohema w Nowym Sączu odbyło się spotkanie integracyjno-naukowe członków Koła Naukowego „Lingwista” ze studentami obcojęzycznymi goszczącymi w PWSZ w ramach programu Erasmus +. W spotkaniu uczestniczyli też wykładowcy PWSZ – Opiekun Koła "Lingwista", dr Katarzyna Jasiewicz, mgr Bożena Leś oraz mgr Joanna Loesch.

Studenci z Polski przybliżyli obcokrajowcom rodzimą kulturę i ciekawostki dotyczące naszego kraju. Studenci z Turcji natomiast przedstawili nieznane oblicze Turcji i rozprawili się z stereotypami dotyczącymi swego kraju.

Wygłoszone prezentacje były świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie przemówień publicznych w języku angielskim. W ostatniej części spotkania przyszedł czas na zabawy integracyjne sprzyjające budowaniu wzajemnego zaufania. Dzięki nim wszyscy studenci mogli lepiej się poznać i porozmawiać na interesujące ich tematy.

Wydarzenie było bardzo udane – każdy uczestnik wychodził z niego z uśmiechem na twarzy. Z pewnością na długo zostanie w pamięci studentów.

Tekst: Natalia Koszkul, sekretarz Koła
Zdjęcia: Katarzyna Jasiewicz, Joanna Loesch

Klub Honorowych Dawców Krwi w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu serdecznie zaprasza chętnych do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi w budynku Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przy ul. Grottgera 50 w dniu 3 grudnia 2019 r. w godz. 8:00-12:30.

Akcja prowadzona jest na rzecz chorych i ofiar wypadków pod hasłem "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna". Oddana krew będzie przekazana na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu.

Drodzy Studenci,

Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych
oraz Akademickie Biuro Karier PWSZ w Nowym Sączu

zaprasza na wyjazd szkoleniowy pt. „KOMUNIKACJA I BUDOWANIE RELACJI W GRUPIE”

dla studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny i odbędzie się w Krakowie w dniach 06-07.12.2019r. (piątek - sobota).

Oprócz sesji szkoleniowej (sobota) w ramach wyjazdu w piątek proponujemy wyjście do teatru
oraz w zależności od pogody wieczorny spacer po Starówce krakowskiej.

Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem:

http://www.pwsz-ns.edu.pl/images/pwsz/niepelnosprawni/ogloszenia/formularz-zgloszenia.pdf

Na zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy) oczekujemy
do dnia 21.11.2019 r. (czwartek). Formularz należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Planowana godzina wyjazdu z Nowego Sącza - piątek ok. 13.00,

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji wyjazdu zostaną przesłane do uczestników w terminie późniejszym.

Kontakt: tel. 519 804 872, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.pwsz-ns.edu.pl/dla-studenta/niepelnosprawni/ogloszenia-bon

1

 

Witamy Słuchaczy SUTW po przerwie wakacyjnej i zapraszamy na zajęcia w semestrze zimowym!

Kursy języka angielskiego na dwóch poziomach biegłości językowej będą się odbywać według grafiku, który można pobrać w zakładce "Współpraca" ➡️ "Partnerzy" ➡️ "Uniwersytet Trzeciego Wieku" lub pod tym linkiem.

Zapraszamy na pierwsze zajęcia już 13 listopada 2019 r.

Kursy językowe są prowadzone w ramach wieloletniej współpracy pomiędzy Instytutem Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu a Stowarzyszeniem Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu.

Fundacja Sądecka informuje o utworzeniu Stypendium im. Henryka Szewczyka - wieloletniego redaktora naczelnego portalu Sądeczanin.info i miesięcznika Sądeczanin.

Stypendium przyznawane jest dwóm Laureatom wybranym przez specjalnie powołaną do tego celu Kapitułę Stypendialną i stanowi:
1) stypendium w formie pieniężnej w wysokości 984 złotych brutto (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt cztery złote), wypłacane każdemu z Laureatów za każdy miesiąc kalendarzowy, w okresie od 1 października 2019 r. do dnia 30 czerwca 2020 r.
2) stypendium w formie dwumiesięcznego stażu w miesiącach lipiec – sierpień 2020 r. w redakcji serwisu „Sądeczanin”.
3) stypendium w formie akredytacji dziennikarskiej na XXX Forum Ekonomiczne w Krynicy, w dniach 8-10 września 2020 r.

Stypendium przyznawane jest dwóm studentom wszystkich kierunków i stopni kształcenia, którzy nie ukończyli 35 roku życia i mogą wykazać się osiągnięciami dziennikarskimi.

Osoba ubiegająca się o przyznanie stypendium, do dnia 20 listopada 2019 r. zobowiązana jest przesłać wniosek o przyznanie stypendium na adres: Fundacja Sądecka, ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz, z dopiskiem: Stypendium im. Henryka Szewczyka.

REGULAMIN

WNIOSEK O PRZYZNANIE STYPENDIUM

Zapraszamy studentów PWSZ do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy

w ramach Programu ERASMUS+ na PRAKTYKI w roku 2020

oraz do uczelni partnerskich na semestr letni 2019/2020

 

logo erasmus

 

Uwaga!

Nabór wniosków wydawniczych na rok 2020

Trwa nabór wniosków do planu wydawniczego Wydawnictwa Naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na rok 2020.

Dokumenty należy składać do dnia 15 listopada 2019 roku w Dziale Nauki i Rozwoju (Wydawnictwo Naukowe), ul. Staszica 1, 33-300 Nowy Sącz, pok. 20 (II piętro).

W razie pytań prosimy o kontakt: dr Tamara Bolanowska-Bobrek, tel. +48 18 547 56 02 lub 443 45 45, wew. 250; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

SZCZEGÓŁY: http://wydawnictwo.pwsz-ns.edu.pl/index.php/home 

 

Zapraszamy do współpracy!