6 lipca 2018 r. w Auli im. prof. Andrzeja Bałandy odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów Absolwentom Instytutu Języków Obcych oraz Instytutu Kultury Fizycznej.

Wszystkim Absolwentom i ich rodzinom składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy samych sukcesów na drodze zawodowej i w życiu osobistym.

 

Instytut Języków Obcych zaprasza na studia również NIEPEŁNOSPRAWNYCH MATURZYSTÓW.

Od kilku lat z powodzeniem studiowały i studiują u nas osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, z problemami wzroku oraz słuchu. Instytut dostosowany jest w tej kwestii w zakresie bazy dydaktycznej (m.in. winda dla osób niepełnosprawnych), a przede wszystkim, zatrudniona jest w nim kadra, która wspiera rozwój osób niepełnosprawnych i otwarta jest na ich problemy.

asia jaminska spotkanie 2

Na zdjęciu absolwentka IJO Joanna Jamińska podczas jej autorskiego wieczorku poetyckiego, zorganizowanego we współpracy Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "GNIAZDO" i Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
(Foto: prywatne archiwum J. Jamińskiej) 

Zachęcamy do lektury artykułu, w którym m.in. na temat form wsparcia studentów niepełnosprawnych wypowiada się Rektor naszej Uczelni. Link poniżej.

dobry tygodnik sądecki logo

 

SĄDECKA PWSZ PRZYJAZNA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

niepelnosprawność plakat

Przypominamy cykl artykułów, który cieszył się dużym zainteresowaniem w zeszłym roku. Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka Przewodnika!

Przewodnik dla Kandydatów – gdzie może pracować Specjalista językowy?

Z naszego poprzedniego artykułu wiecie już, że specjalista językowy jest jednym z 10 najbardziej poszukiwanych fachowców na rynku pracy. Ale czym tak naprawdę zajmuje się specjalista językowy?

Większość społeczeństwa kojarzy ten zawód wyłącznie z tłumaczeniami lub pracą w szkolnictwie. Czy tak jest naprawdę?

W cyklu artykułów przedstawimy kilkanaście zawodów, w których zatrudnienie znaleźli nasi Absolwenci. Podamy także propozycje ścieżki kariery dla każdego z nich i podpowiemy jak najlepiej skorzystać z oferty edukacyjnej PWSZ w Nowym Sączu – zarówno w formie studiów stacjonarnych jak i studiów podyplomowych, szkoleń, praktyk, programów wymiany, wolontariatu i kół naukowych.

W duchu (jeszcze) wakacyjnym zapraszamy do lektury części 1, w której opowiemy o zawodach związanych z podróżowaniem.

przewodnik guate

1. Cyfrowy nomada / freelancer

Zima na Teneryfie. Kurs hiszpańskiego w Gwatemali. Podróż dookoła świata... Czy można podróżować i jednocześnie zarabiać na życie? Rozwój Internetu sprawił, że jest coraz więcej ofert pracy zdalnej i rośnie grupa „wolnych strzelców” - osób, które realizują stałe lub jednorazowe zlecenia dla klientów zza wirtualnego biurka. Nieważne czy jesteś w dżungli Wietnamu, na plaży w Buenos Aires czy kafejce w Paryżu – jeśli masz komputer i dostęp do sieci, możesz pracować.

Zawodami wiodącymi wśród cyfrowych nomadów są grafika komputerowa, programowanie, lokalizacja produktu i tworzenie marki, copywriting, e-marketing i tłumaczenia. Absolwent Filologii znajdzie zlecenia zarówno tradycyjnego tłumaczenia dla biura tłumaczeń lub indywidualnych klientów, jak również redakcji i korekty tekstów tłumaczonych, tworzenia treści na stronę na bazie materiałów obcojęzycznych (copywriting), czy też zdalnego tutoringu (konwersacje językowe przy pomocy komunikatorów takich jak Skype). Absolwent Lingwistyki dla biznesu może zdalnie pracować przy obsłudze klienta obcojęzycznego (głównie korespondencja), e-marketingu, lokalizacji produktu, oraz redakcji i administracji mediów społecznościowych dla klienta zagranicznego (tworzenie treści fanpage na Facebooku, moderowanie Twittera itp.).

Ścieżka kariery:

Studia licencjackie: kierunek Filologia (wszystkie moduły) lub kierunek Lingwistyka dla biznesu 

Warto uzupełnić o:

- e-marketing, podstawy księgowości, zarządzanie zasobami ludzkimi (warto sprawdzić ofertę Instytutu Ekonomicznego)

i/lub

- studia w Instytucie Pedagogicznym (np. Sztuki wizualne z projektowaniem graficznym i fotografią)

 

2. Steward/Stewardessa

Nasza Absolwentka sprzed kilku lat lata obecnie w prestiżowych liniach Qatar Airways.

O ile dawniej linie miały wymagania dotyczące wyglądu kandydatów, obecnie od pracowników obsługi lotu oczekuje się przede wszystkim doskonałej znajomości języków obcych i psychicznych predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Przykładowo stewardessy lub stewardzi w Polskich Liniach Lotniczych LOT muszą udokumentować znajomość dwóch języków obcych, w tym obowiązkowo angielskiego oraz do wyboru: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego. Zimna krew, zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji, umiejętności interpersonalne, wysoka kultura osobista, cierpliwość i opanowanie to z kolei podstawowe psychiczne atuty kandydata. Stewardzi i Stewardessy muszą także doskonale pływać. Bardzo mile są widziane uprawnienia Ratownika medycznego i ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ścieżka kariery:

Studia licencjackie: kierunek Filologia, język angielski translatoryka (moduł dwujęzyczny tłumaczeniowy z językiem niemieckim lub językiem rosyjskim)

Warto uzupełnić o:

- Instytut Zdrowia: szkolenie pierwsza pomoc medyczna 

- zajęcia z pływania w Instytucie Kultury Fizycznej (w ramach zajęć WF lub działalności z wielu sekcji sportowych istniejących przy IKF)

 

3. Hotelarstwo /Turystyka / Agroturystyka / Turystyka medyczna

Nasz region jest niesłychanie atrakcyjny turystycznie – parki narodowe, akweny wodne, uzdrowiska, wody mineralne, termy, Tatry, Pieniny, przełom Dunajca... Istniejąca i nowo powstająca infrastruktura otwiera te tereny na klienta zagranicznego. Inwestycje takie jak Heron Live Hotel w Siennej, Hotel Spa dr Ireny Eris w Krynicy, inicjatywa Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, czy planowana budowa kolejki która połączy stacje narciarskie w Beskidzie Sądeckim już teraz ściągają coraz liczniejszych turystów zagranicznych. Hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki spa i lokalni operatorzy turystyczni poszukują pracowników z doskonałą znajomością języków obcych do obsługi gości, tworzenia oferty w języku obcym (w tym stron internetowych, materiałów promocyjnych, menu restauracji itp.), prowadzenia korespondencji, tłumaczenia itd. Na rynku pracy są także oferty dla przewodników, kelnerów, barmanów i animatorów znających biegle co najmniej jeden język obcy (zwykle jest to praca sezonowa, więc stanowi dobrą ofertę dla studentów, którzy chcą sobie dorobić w wakacje lub chcą zaliczyć praktyki zawodowe).

Szczególne miejsce w tym sektorze zajmuje coraz wyraźniej widoczny na lokalnym rynku nurt turystyki medycznej. Usługi medyczne (szczególnie w zakresie: stomatologii, stomatologii estetycznej, chirurgii plastycznej i okulistyki) są bardzo atrakcyjne cenowo dla klienta z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, który często łączy terapię z wypoczynkiem. W tej nowej niszy rynkowej zatrudnienie mogą znaleźć tłumacze specjalizujący się w tłumaczeniach medycznych i tłumaczeniach publikacji o tematyce zdrowotnej.

Kolejną ciekawą opcją jest praca dla biura podróży specjalizującego się z ofertach slow travel czy „wyprawach szytych na miarę”. Krakowskie Planet Escape czy poznańskie Kiribati Club, to firmy które pomagają zorganizować samodzielne wyprawy poprzez opracowanie logistyki wyjazdu dla klienta podróżującego solo lub zainteresowanego „smakowaniem” na spokojnie danego kraju. Oprócz typowej pracy biurowej (rezerwacje lotów i hoteli, korespondencja, tworzenie oferty, opracowywanie materiałów promocyjnych, uczestnictwo w targach turystycznych i innych formach promocji) do Twoich obowiązków będzie należało m.in. podróżowanie do krajów na całym świecie, wyszukiwanie atrakcyjnych hoteli butikowych i innych ciekawych form zakwaterowania, nawiązywanie współpracy z lokalnymi operatorami, ocena jakości punktów gastronomicznych, przygotowanie listy największych atrakcji danego regionu itp. Jeśli masz doświadczenie w pracy w korporacji, bardzo Ci się to przyda przy planowaniu ofert wyjazdów integracyjnych dla firm.

Ścieżka kariery:

Studia licencjackie: kierunek Filologia (wszystkie moduły) lub kierunek Lingwistyka dla biznesu 

Warto uzupełnić o:

- wyjazdy zagraniczne i wymianę studencką w ramach programu Erasmus+

- zagraniczne praktyki studenckie (branża hotelarska, oferty dla animatorów; kraje takie jak Grecja, Cypr, Hiszpania)

 

W kolejnym odcinku opowiemy o pracy Specjalisty językowego w korporacjach oraz o ciekawych formach własnej działalności gospodarczej.

forum band

UWAGA STAROSTOWIE WSZYSTKICH GRUP WE WSZYSTKICH INSTYTUTACH!

W DNIU 20.06.2018 R. (środa) o GODZ. 12.30

W SALI SENACKIEJ REKTORATU PWSZ W NOWYM SĄCZU

ODBĘDZIE SIĘ OBOWIĄZKOWE SPOTKANIE INFORMACYJNE Z KOORDYNATOREM PRAKTYK STUDENCKICH FORUM EKONOMICZNEGO W KRYNICY:

MONIKĄ MAKOWIECKĄ

SPOTKANIE:

STWARZA SZANSĘ AKTYWIZACJI STUDENTÓW W RAMACH UCZESTNICTWA

W MIĘDZYNARODOWYM PRZEDSIĘWZIĘCIU O WYSOKIEJ RANDZE

REALIZACJĘ PRAKTYK STUDENCKICH

NABYCIE CENNEGO DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

W dniach 29-30 maja w Instytucie Języków Obcych odbyła się II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Język i jego wyzwania: Język w kulturze, kultura w języku”. Konferencja ta miała szczególny wymiar, gdyż była jednym z wielu wydarzeń obchodów 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

W konferencji uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetów: Gdańskiego, Jagiellońskiego, Łódzkiego, Rzeszowskiego, Śląskiego, Warszawskiego, Wrocławskiego, Zielonogórskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Akademii Ignatianum w Krakowie, Akademii Pomorskiej w Słupsku, PWSZ w Zamościu, Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu, badacze z Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Łotwy.

Konferencję otworzył Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy dr Marek Reichel, doc., a wykłady plenarne wygłosili:

· prof. dr hab. Adam Fitas (Katolicki Uniwersytet Lubelski) – „Kamienie milowe polskiej świadomości kulturowej".

· prof. dr hab. Ilona Koutny (Uniwersytet Adama Mickiewicza) – „Can language create culture? A case study of the planned language Esperanto".

· prof. dr hab. Jacek Waliński (Uniwersytet Łódzki) – „Not to be taken lightly: a difference in the meaning of LOVE between English and Polish".

· prof. dr hab. Lesława Korenowska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, PWSZ w Nowym Sączu) – „Александр Беляев: границы фантастики".

· prof. dr hab. Artur Czapiga (Uniwersytet Rzeszowski) – „Sposoby wyrażenia dezaprobaty w języku polskim, rosyjskim i angielskim".

Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom i Słuchaczom, którzy swoją obecnością uświetnili tak ważne dla nas wydarzenie.

Prezentacja multimedialna połączona z quizem na temat kultury Turcji

25.05.2018 r. oraz 28.05.2018 r. nauczyciele i uczniowie klas 2a, 2k i 1b Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu oraz klas 2d i 3m Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu gościli na swoich lekcjach języka angielskiego studentki z Turcji. Panie Dilara Alptekin, Pinar Karabacak, Sinem Sebahat Yilmaz oraz Iren Demirbas i Dilek Guvercinoglu studiują filologię angielską w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego w Instytucie Języków Obcych w ramach programu Erasmus+.

Studentki przygotowały prezentację multimedialną tematycznie związaną z kulturą Turcji. Tematyka wygłoszonej przez nie prezentacji obejmowała szeroki zakres zagadnień, takich jak m.in. regiony geograficzne, zabytki kultury, obchodzone święta, wierzenia i przesądy, kuchnia, muzyka i taniec. Kolejnym punktem wizyty był przeprowadzony przez studentki quiz sprawdzający poziom przyswojenia przez uczniów elementów wiedzy o kulturze Turcji przekazanych w trakcie prezentacji. Spotkanie zakończyła rozmowa, jaka się spontanicznie wywiązała wokół poruszanej w toku lekcji problematyki i komunikacji (inter)kulturowej.

Wiedza, umiejętności oraz kompetencje zdobyte zarówno przez studentki, jak i uczniów w trakcie bezpośredniej ich wzajemnej interakcji wydają się trudne do przecenienia, jak chodzi o przybliżanie wizerunku obu krajów i ich kultur tym bardziej, że wizycie towarzyszyła otwartość i autentyczne zainteresowanie.

Studentki przygotowały prezentację pod kierunkiem mgr Teresy Sowy, wykładowcy w IJO oraz nauczycielki języka angielskiego w ZS nr 1 w Nowym Sączu. Opiekę nad studentkami w trakcie ich wizyty w sądeckich szkołach sprawowały także członkinie Koła Naukowego „Lingwista”, działającego w IJO.

Tekst: Teresa Sowa
Zdjęcia: Barbara Kaczorowska, Justyna Krawczyk

Serdecznie zapraszamy na 11 edycję Dnia Kultury Języka. W programie, jak co roku, moc atrakcji, ciekawe spotkania oraz degustacja międzynarodowej kuchni.

Szczegóły w PROGRAMIE

dkj 2018 poster

 

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program (naciśnij)

program konferencji 2018 guzik

Program dostępny jest również na stronie konferencji: konferencja2018ns.weebly.com

forum band

Szukasz miejsca gdzie możesz odbyć ciekawą praktykę?

Chcesz zyskać dodatkowe nowe doświadczenie i rozwinąć umiejętności praktyczne?

Poczuć satysfakcję z pracy przy organizacji międzynarodowej konferencji, gdzie koszty pobytu pokrywa organizator?

Otrzymać cenne zaświadczenie i referencje?

Mieć ważny wpis w Suplemencie do Dyplomu Ukończenia Studiów?

Weź udział w Praktykach Forum Ekonomicznego!

To wyjątkowa szansa na bezpośredni udział w dobrze zorganizowanym przedsięwzięciu

o skali światowej.

 

MAMY PRZYJEMNOŚĆ ZAPROSIĆ WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH STUDENTÓW

NA PIERWSZE SPOTKANIE ORGANIZACYJNE W SPRAWIE WYJAZDU NA XXVIII FORUM EKONOMICZNE W KRYNICY

ORAZ FESTIWALU BIEGOWEGO FORUM EKONOMICZNEGO

TERMIN SPOTKANIA DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

06.06.2018 R. (ŚRODA) GODZ. 15.00.

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W INSTYTUCIE EKONOMICZNYM PWSZ W NOWYM SĄCZU

SALA. 2.3

 

 

WAŻNE:

W praktykach Forum Ekonomicznego mogą brać udział studenci I, II i III roku ze wszystkich instytutów!

UWAGA!

Dla studentów którzy wzięli już udział w Forum przygotowaliśmy program specjalny – aktywizacja zawodowa – który umożliwia wzięcie udziału w Forum odpłatnie – na umowę zlecenie.

 

 

UWAGA: LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA – NIE PRZEGAP SWOJEJ SZANSY –

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Uczelni oraz Instytutu Ekonomicznego prosimy nadsyłać wyłącznie drogą e-mailową do najpóźniej do 30.06.2018 r. do Koordynatora Praktyk Forum na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W razie dodatkowych pytań można kontaktować się z Koordynatorem Praktyk Forum Ekonomicznego z ramienia Uczelni – mgr Moniką Makowiecką pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub podczas konsultacji: tj. w każdą środę od 14.00–15.30.

 

 

Dlaczego warto wziąć udział w praktykach Forum Ekonomicznego?

• Jesteś częścią ekipy organizacyjnej największej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej;

• Masz bezpośredni udział w prestiżowym wydarzeniu polityczno-biznesowym, doświadczenie zdobywasz też na zapleczu;

• Zyskujesz nowe znajomości wśród studentów z całej Polski;

• Rozwijasz umiejętności organizacyjne i pracy w grupie;

• Jesteś przedstawicielem organizatora wobec gości Forum – masz kontakt z vipami z Polski i zagranicy;

• Masz szansę zobaczyć jak wygląda współdziałanie w dynamicznym środowisku pracy;

• Zapoznajesz się ze strukturą profesjonalnego zespołu organizacyjnego;

• Poznajesz siebie w nowych warunkach pracy.

Poza tym:

• Bierzesz udział w szkoleniach przygotowujących do praktyki;

Nie ponosisz kosztów związanych z pobytem – zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas praktyk finansuje ISW w Warszawie;

• Otrzymujesz koszule Forum Ekonomicznego;

• Odbierasz zaświadczenie o odbyciu praktyki, które możesz wskazać jako cenne doświadczenie zawodowe.

 

 

FORUM EKONOMICZNE

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest bezsprzecznie najbardziej prestiżowym spotkaniem kilku tysięcy

przedstawicieli świata nauki, gospodarki, polityki i mediów w Europie Środkowej i Wschodniej. Krynica stała się

natomiast symbolem ambicji Polski, uznania jej za pełnoprawne mocarstwo regionalne w nowej, większej UE.

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu jest jednym z partnerów instytucjonalnych Forum Ekonomicznego i od wielu lat współpracuje z Instytutem Wschodnim w Warszawie w ramach organizacji Forum.

 

Więcej informacji o przedsięwzięciu na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

REGULAMIN

PLAKAT

 

Goście ze Wschodu

21 maja Instytut Języków Obcych gościł grupę studentów z Białorusi, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy, przebywających w Nowym Sączu w ramach programu Study Tours to Poland. Goście zwiedzili budynek instytutu, szczególną uwagę skupili na pracowni symultanicznej. Dla swoich rówieśników studenci II roku specjalności język rosyjski – translatoryka przygotowali prezentację o najciekawszych zakątkach Małopolski. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, studenci prowadzili żywą dyskusję dotyczącą kultury swoich krajów.

Tekst: mgr Ewa Chełminiak

Zdjęcia: mgr Anna Pych