życzenia 2018 2a

Dnia 18 grudnia 2018 r. odbyły się międzynarodowe warsztaty kulturowo-językowe zorganizowane przez Koło Naukowe "Lingwista".

W warsztatach wzięli udział studenci Instytutu Języków Obcych oraz studenci z Turcji. Cele warsztatów skupiały się wokół rozwoju umiejętności językowych i społecznych, poszerzenia horyzontów kulturowych oraz propagowania idei dialogu naukowego. Studenci z zaangażowaniem prezentowali swoje prace i żywo włączali się w dyskusję nad omawianymi kwestiami językowymi i kulturowymi. Oprócz studentów, głos zabrali również wykładowcy współpracujący z Kołem, a całe spotkanie przebiegało w niepowtarzalnej, świątecznej atmosferze.

W poniedziałek 17 grudnia studenci z Turcji przebywający w Instytucie Języków Obcych w ramach programu Erasmus+ gościli z wizytą w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu. Studenci przygotowali dla uczniów klas ósmych prezentację o swoim kraju – opowiadali o geografii, historii i kulturze Turcji, a także rozprawiali się ze stereotypami na temat tego kraju. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem ósmoklasistów.

Od roku akademickiego 2019/2020 oferta Instytutu Języków Obcych wzbogaci się o trzy nowe kombinacje językowe, oferowane w ramach kierunku Lingwistyka dla biznesu. Studenci będą mogli studiować następujące nowe pary językowe: angielski z chińskim, rosyjski z chińskim i niemiecki ze szwedzkim.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

KONFERENCJA PRASOWA (portal Sądeczanin)

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej oferty edukacyjnej poniżej.

lingwistyka dla biznesu wersja 2

lingwistyka dla biznesu wersja 2 1

28-29 listopada nasza Uczelnia gościła wybitną esperantystkę z Hagi. Pani dr Katalin Kovats, Węgierka mieszkająca w Holandii, jest dyplomowaną nauczycielką matematyki, języka rosyjskiego, włoskiego i esperanta. Na Węgrzech pracowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej, ucząc nauczycieli języków i wykładając Interlingwistykę na Uniwersytecie. Obecnie jest Dyrektorem portalu dla nauczycieli www.edukado.net, dzięki któremu dzieli się materiałami szkoleniowymi dla nauczycieli esperanta z całego świata.

Pani doktor kształci nauczycieli esperanta również w Polsce, na studiach Interligvistyki UAM w Poznaniu. Współpracując z Uniwersytetem ELTE w Budapeszcie, organizuje międzynarodowe egzaminy językowe w systemie ORIGO, wg wskazań Komisji Europejskiej. Także w Nowym Sączu są osoby, które w ostatnich latach zdobyły międzynarodowe certyfikaty językowe. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się studenci Instytutu Języków Obcych, Lidia Komar oraz Kamil Dudkowski.

Podczas wizyty w PWSZ dr Katalin Kovats przeprowadziła warsztaty dla studentów IJO oraz IP, wykorzystując metodę bezpośrednią, dzięki której wykładowca nie musi posługiwać się językami narodowymi słuchaczy kursu, lecz wyjaśnia wszystko w języku docelowym - esperanto.

Spotkanie zorganizowano dzięki współpracy IJO oraz IP z Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu oraz wybitnej znawczyni esperanto, Halinie Komar. Dzięki jej inicjatywie, rok temu odbyły się w naszej Uczelni „Dni Ludwika Zamenhofa”.

W piątek, 23 listopada, w Instytucie Języków Obcych gościliśmy uczniów klasy lingwistyczno-biznesowej z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach wraz z ich nauczycielami.

Uczniowie wzięli udział warsztatach z „Psychologii reklamy”, autorstwa dr. Tomasza Zacłony oraz „Marki handlowej”. Na temat „Brytyjskiej marki handlowej” opowiadała doc. dr Elżbieta Stanisz. „Niemiecką markę handlową” zaprezentowała dr Rachel Pazdan, natomiast „Rosyjską markę handlową”, dr Grzegorz Ziętala.

Wizyta uczniów odbyła się w ramach Umowy pomiędzy PWSZ w Nowym Sączu i Zespołem Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

Dzisiaj w czwartkowe południe Instytut Języków Obcych gościł dr Michała Milczarka, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podróżnika.

Podczas półtoragodzinnej opowieści studenci oraz wykładowcy Instytutu mogli dowiedzieć się więcej o życiu i kulturze Nieńców, by w drugiej części usłyszeć o Rosjanach mieszkających w Arktyce. Niezwykle ciekawie przedstawiony temat „ROSYJSKA ARKTYKA. NIEŃCY i NICOŚĆ” został entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania, a doktorowi Michałowi Milczarkowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz gratulujemy wszelakich pasji, które zawsze powinny inspirować innych i prowadzić nas w życiu!

Tekst: mgr Piotr Tokarz
Zdjęcia: dr Michał Milczarek, mgr Piotr Tokarz

Wzorem lat ubiegłych serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie lingwistycznym DUET, organizowanym przez Instytut Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu już po raz dziewiąty. Uczestnicy muszą wykazać się znajomością dwóch języków obcych: językiem angielskim i do wyboru językiem francuskim, niemieckim lub rosyjskim.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w załącznikach oraz na naszej  stronie internetowej.

Załączniki do pobrania:

PROTOKÓŁ I ETAPU
FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Witamy Słuchaczy SUTW po przerwie wakacyjnej i zapraszamy na zajęcia w semestrze zimowym.

Kursy języka angielskiego i niemieckiego na dwóch poziomach biegłości językowej będą się odbywać według grafiku, który można pobrać poniżej (a także w zakładce Współpraca -> Partnerzy -> Uniwersytet Trzeciego Wieku)

GRAFIK (uaktualniony 24.11.2018)

Zapraszamy na pierwsze zajęcia już 13 listopada.

Kursy językowe są prowadzone w ramach wieloletniej współpracy pomiędzy Instytutem Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu a Stowarzyszeniem „Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku”.

Zapraszamy studentów (powyżej 1 roku studiów) do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy

w ramach Programu ERASMUS+ do uczelni partnerskich na semestr letni 2018/19.

logo erasmus