Przypominamy cykl artykułów, który cieszył się dużym zainteresowaniem w zeszłym roku. Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka Przewodnika!

Przewodnik dla Kandydatów – gdzie może pracować Specjalista językowy?

Z naszego poprzedniego artykułu wiecie już, że specjalista językowy jest jednym z 10 najbardziej poszukiwanych fachowców na rynku pracy. Ale czym tak naprawdę zajmuje się specjalista językowy?

Większość społeczeństwa kojarzy ten zawód wyłącznie z tłumaczeniami lub pracą w szkolnictwie. Czy tak jest naprawdę?

W cyklu artykułów przedstawimy kilkanaście zawodów, w których zatrudnienie znaleźli nasi Absolwenci. Podamy także propozycje ścieżki kariery dla każdego z nich i podpowiemy jak najlepiej skorzystać z oferty edukacyjnej PWSZ w Nowym Sączu – zarówno w formie studiów stacjonarnych jak i studiów podyplomowych, szkoleń, praktyk, programów wymiany, wolontariatu i kół naukowych.

W duchu (jeszcze) wakacyjnym zapraszamy do lektury części 1, w której opowiemy o zawodach związanych z podróżowaniem.

przewodnik guate

1. Cyfrowy nomada / freelancer

Zima na Teneryfie. Kurs hiszpańskiego w Gwatemali. Podróż dookoła świata... Czy można podróżować i jednocześnie zarabiać na życie? Rozwój Internetu sprawił, że jest coraz więcej ofert pracy zdalnej i rośnie grupa „wolnych strzelców” - osób, które realizują stałe lub jednorazowe zlecenia dla klientów zza wirtualnego biurka. Nieważne czy jesteś w dżungli Wietnamu, na plaży w Buenos Aires czy kafejce w Paryżu – jeśli masz komputer i dostęp do sieci, możesz pracować.

Zawodami wiodącymi wśród cyfrowych nomadów są grafika komputerowa, programowanie, lokalizacja produktu i tworzenie marki, copywriting, e-marketing i tłumaczenia. Absolwent Filologii znajdzie zlecenia zarówno tradycyjnego tłumaczenia dla biura tłumaczeń lub indywidualnych klientów, jak również redakcji i korekty tekstów tłumaczonych, tworzenia treści na stronę na bazie materiałów obcojęzycznych (copywriting), czy też zdalnego tutoringu (konwersacje językowe przy pomocy komunikatorów takich jak Skype). Absolwent Lingwistyki dla biznesu może zdalnie pracować przy obsłudze klienta obcojęzycznego (głównie korespondencja), e-marketingu, lokalizacji produktu, oraz redakcji i administracji mediów społecznościowych dla klienta zagranicznego (tworzenie treści fanpage na Facebooku, moderowanie Twittera itp.).

Ścieżka kariery:

Studia licencjackie: kierunek Filologia (wszystkie moduły) lub kierunek Lingwistyka dla biznesu 

Warto uzupełnić o:

- e-marketing, podstawy księgowości, zarządzanie zasobami ludzkimi (warto sprawdzić ofertę Instytutu Ekonomicznego)

i/lub

- studia w Instytucie Pedagogicznym (np. Sztuki wizualne z projektowaniem graficznym i fotografią)

 

2. Steward/Stewardessa

Nasza Absolwentka sprzed kilku lat lata obecnie w prestiżowych liniach Qatar Airways.

O ile dawniej linie miały wymagania dotyczące wyglądu kandydatów, obecnie od pracowników obsługi lotu oczekuje się przede wszystkim doskonałej znajomości języków obcych i psychicznych predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Przykładowo stewardessy lub stewardzi w Polskich Liniach Lotniczych LOT muszą udokumentować znajomość dwóch języków obcych, w tym obowiązkowo angielskiego oraz do wyboru: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego. Zimna krew, zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji, umiejętności interpersonalne, wysoka kultura osobista, cierpliwość i opanowanie to z kolei podstawowe psychiczne atuty kandydata. Stewardzi i Stewardessy muszą także doskonale pływać. Bardzo mile są widziane uprawnienia Ratownika medycznego i ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ścieżka kariery:

Studia licencjackie: kierunek Filologia, język angielski translatoryka (moduł dwujęzyczny tłumaczeniowy z językiem niemieckim lub językiem rosyjskim)

Warto uzupełnić o:

- Instytut Zdrowia: szkolenie pierwsza pomoc medyczna 

- zajęcia z pływania w Instytucie Kultury Fizycznej (w ramach zajęć WF lub działalności z wielu sekcji sportowych istniejących przy IKF)

 

3. Hotelarstwo /Turystyka / Agroturystyka / Turystyka medyczna

Nasz region jest niesłychanie atrakcyjny turystycznie – parki narodowe, akweny wodne, uzdrowiska, wody mineralne, termy, Tatry, Pieniny, przełom Dunajca... Istniejąca i nowo powstająca infrastruktura otwiera te tereny na klienta zagranicznego. Inwestycje takie jak Heron Live Hotel w Siennej, Hotel Spa dr Ireny Eris w Krynicy, inicjatywa Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, czy planowana budowa kolejki która połączy stacje narciarskie w Beskidzie Sądeckim już teraz ściągają coraz liczniejszych turystów zagranicznych. Hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki spa i lokalni operatorzy turystyczni poszukują pracowników z doskonałą znajomością języków obcych do obsługi gości, tworzenia oferty w języku obcym (w tym stron internetowych, materiałów promocyjnych, menu restauracji itp.), prowadzenia korespondencji, tłumaczenia itd. Na rynku pracy są także oferty dla przewodników, kelnerów, barmanów i animatorów znających biegle co najmniej jeden język obcy (zwykle jest to praca sezonowa, więc stanowi dobrą ofertę dla studentów, którzy chcą sobie dorobić w wakacje lub chcą zaliczyć praktyki zawodowe).

Szczególne miejsce w tym sektorze zajmuje coraz wyraźniej widoczny na lokalnym rynku nurt turystyki medycznej. Usługi medyczne (szczególnie w zakresie: stomatologii, stomatologii estetycznej, chirurgii plastycznej i okulistyki) są bardzo atrakcyjne cenowo dla klienta z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, który często łączy terapię z wypoczynkiem. W tej nowej niszy rynkowej zatrudnienie mogą znaleźć tłumacze specjalizujący się w tłumaczeniach medycznych i tłumaczeniach publikacji o tematyce zdrowotnej.

Kolejną ciekawą opcją jest praca dla biura podróży specjalizującego się z ofertach slow travel czy „wyprawach szytych na miarę”. Krakowskie Planet Escape czy poznańskie Kiribati Club, to firmy które pomagają zorganizować samodzielne wyprawy poprzez opracowanie logistyki wyjazdu dla klienta podróżującego solo lub zainteresowanego „smakowaniem” na spokojnie danego kraju. Oprócz typowej pracy biurowej (rezerwacje lotów i hoteli, korespondencja, tworzenie oferty, opracowywanie materiałów promocyjnych, uczestnictwo w targach turystycznych i innych formach promocji) do Twoich obowiązków będzie należało m.in. podróżowanie do krajów na całym świecie, wyszukiwanie atrakcyjnych hoteli butikowych i innych ciekawych form zakwaterowania, nawiązywanie współpracy z lokalnymi operatorami, ocena jakości punktów gastronomicznych, przygotowanie listy największych atrakcji danego regionu itp. Jeśli masz doświadczenie w pracy w korporacji, bardzo Ci się to przyda przy planowaniu ofert wyjazdów integracyjnych dla firm.

Ścieżka kariery:

Studia licencjackie: kierunek Filologia (wszystkie moduły) lub kierunek Lingwistyka dla biznesu 

Warto uzupełnić o:

- wyjazdy zagraniczne i wymianę studencką w ramach programu Erasmus+

- zagraniczne praktyki studenckie (branża hotelarska, oferty dla animatorów; kraje takie jak Grecja, Cypr, Hiszpania)

 

W kolejnym odcinku opowiemy o pracy Specjalisty językowego w korporacjach oraz o ciekawych formach własnej działalności gospodarczej.