Współpraca

Studenci IJO przedstawiają program Erasmus+ w Zespole Szkół nr 1

W dniu 28 października 2016 w Zespole Szkół nr 1 odbyło się spotkanie studentów Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu z uczniami ZS nr 1.

Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Języków Obcych zorganizowanego w ZS nr1 i dotyczyło programu wymiany studenckiej Erasmus + i związanych z nim doświadczeń. Studenci IJO: Dorota Dąbrowska-Dautzer, Rafał Wasilewski i Dominik Gołyźniak opowiadali o swoim pobycie w Portugalii i na Słowacji, podkreślając korzyści płynące ze studiowania w obcym kraju i dzieląc się wiedzą dotyczącą regionów, które poznali. Studenci prezentowali zdjęcia zrobione w czasie wyjazdu, oddające przyjazną atmosferę wielokulturowego społeczeństwa akademickiego.

W drugiej części spotkania głos zabrały studentki z Hiszpanii, Maria Rosario Romero i Maria Vinas Peinado, przebywające obecnie na wymianie w Instytucie Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu. Przedstawiły krótką prezentację dotyczącą swego kraju, opowiadając o Andaluzji, z której pochodzą, życiu społeczno-politycznym oraz aspektach kulturowych Hiszpanii. Studentki z chęcią dzieliły się wiedzą o swoim kraju, panującym w nim zwyczajach, a także przedstawiły swoje wrażenia związane ze studiowaniem w Polsce.

Szkoła Podstawowa nr 3 im Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu

Dnia 19 listopada uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 3 im Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu wzięli udział w wyjątkowych zajęciach językowych w Instytucie Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu zorganizowanych przez wykładowców: mgr Darię Bogacz i mgr Grażynę Musiał, i studentów 3 roku.

O godzinie 9.15 uczniowie klasy 3b, a już 45 minut później także uczniowie klasy 3a, pod opieką swojej nauczycielki j. angielskiego Agnieszki Rzeszuto, mogli poczuć się jak prawdziwi studenci podczas słuchania wykładu. Po krótkim wstępie, podczas którego przyszli filologowie zapoznali się z angielskim słownictwem opisującym wygląd zewnętrzny, przyszedł czas na gry i zabawy językowe. Wszyscy aktywnie brali w nich udział, a radości z wykonywania zadań było co niemiara!

Następnym etapem wizyty były zajęcia w pracowni komputerowej, gdzie goście zapoznali się z historią londyńskiej twierdzy - Tower of London. Nie był to jednak koniec atrakcji. Na zakończenie przygody w Instytucie Języków Obcych goście zostali zaproszeni do sali, gdzie szkolą się przyszli tłumacze konferencyjni. Tematem spotkania tłumaczeniowego była bajka o Czerwonym Kapturku, oczywiście w wersji angielskiej! Mali goście w słuchawkach na głowach próbowali swoich sił jako tłumacze i zadanie to, chociaż trudne, wywołało wiele emocji i zaciekawienia.

Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3.

Zespół Szkół nr 1 w Nowym Sączu

W Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu, w ramach Tygodnia Językowego „Warto być poliglotą”, odbyła się prezentacja na temat zawodu tłumacza i wyzwań, jakim na co dzień stawiać musi czoła. Prezentację poprowadził mgr Leszek Pajda, wykładowca z Instytutu Języków Obcych.

C-3PO, droid protokolarny z Gwiezdych Wojen, „znający kilka milionów form porozumiewania się”, stał się inspiracją do rozważań, czy maszyna lub program komputerowy może wyręczyć człowieka w roli tłumacza.

Uczniowie mieli także możliwość usłyszeć o studiach translatorycznych prowadzonych w PWSZ. Po prezentacji odbył się konkurs tłumaczeniowy dla uczniów pt. „I ty możesz zostać tłumaczem”.

Program imprezy dostępny jest na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 1.