OBOWIĄZKOWE SPOTKANIE STAROSTÓW GRUP WSZYSTKICH INSTYTUTÓW Z KOORDYNATOREM PRAKTYK STUDENCKICH FORUM EKONOMICZNEGO

Opaleni, najedzeni, rozruszani i rozśpiewani - tak w kilku słowach można by opisać
80 - osobową grupę studentów oraz wykładowców Instytutu Zdrowia PWSZ Nowy Sącz, którzy zmierzyli się z przyrodą Beskidu Sądeckiego i dnia 6 czerwca 2018 r. wzięli udział w górskim

Rajdzie o Puchar Dyrektora Instytutu Zdrowia!

W grupie wspaniałych turystów nie zabrakło dr Haliny Potok Prorektor ds. studenckich i kształcenia, Dyrekcji Instytutu Zdrowia w osobach: dr hab. n. med. Ryszarda Gajdosza, prof. nadzw., mgr Urszuli Cisoń-Apanasewicz oraz wykładowców, którzy dzielnie i stosunkowo szybko, pieszo pokonali trasę Gaboń-Przehyba.

Metą było w schronisko górskie PTTK Przehyba. Pogoda dopisała, temperatura otoczenia była niemal równa temperaturze pysznej kiełbasy z ogniska, jednak zdecydowanie przegrała z temperaturą rozgrywek między drużynami, które miały charakter:

· intelektualny - test wiedzy o Instytucie Zdrowia,

· sportowy - turniej piłki siatkowej,

· rozrywkowy - konkurs piosenki.

Pielęgniarki oraz ratownicy nie odpuszczali do ostatnich chwil, jednak puchar Dyrektora Instytutu Zdrowia zdobyła drużyna „Trociarzy” czyli studentów kierunku ratownictwo medyczne (II rok).

Mamy nadzieję, iż wydarzenie to na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Instytutu Zdrowia,

a może całej naszej Uczelni, bo celem który nam przyświecał był nie tylko puchar Dyrektora Instytutu Zdrowia, ale możliwość obcowania z piękną przyrodą naszego regionu, wspólna zabawa oraz chwila relaksu, która przed czekającą nas sesją (czytaj, ciężka pracą) jest jak najbardziej wskazana.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie rajdu, sprawny bezpieczny jego przebieg, szczególnie dr Dorocie Ogonowskiej.

Opracował: Jan Maślanka, student I roku kierunku pielęgniarstwo

Dnia 29.05.2018 r. w Instytucie Zdrowia odbyła się I edycja Konkursu pierwszej pomocy o puchar Jego Magnificencji Rektora PWSZ w Nowym Sączu dla uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

Części teoretycznej, podczas której dwuosobowe zespoły miały za zadanie wypełnić test jednokrotnego wyboru z zakresu udzielania I pomocy.

Części praktycznej, polegającej na wykonaniu czterech zadań z zakresu:

  • resuscytacji krążeniowo - oddechowej
  • postępowania w sytuacjach pozorowanych

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali studenci koła naukowego eRKA kierunku Ratownictwo Medyczne oraz Komitet Organizacyjny Konkursu, który tworzyli wykładowcy Instytutu Zdrowia:

  • Zastępca Dyrektora Instytutu Zdrowia - mgr Urszula Cisoń - Apanasewicz
  • dr Mariusz Chomoncik
  • mgr Agata Piwowar

Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i wolą walki. Ostatecznie wyłoniono trzy najlepsze drużyny, którym przyznano następujące miejsca:

I miejsce otrzymali uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ptaszkowej

II miejsce należało do uczniów z Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Bereście

III miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Białej Niżnej

Zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz symboliczne upominki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu.

Mamy nadzieję, że zainteresowanie tematem pierwszej pomocy wśród uczestników konkursu będzie stale rosło i być może za kilka lat powitamy tychże uczniów w charakterze studentów w murach naszej Uczelni.

Niech słowa autorstwa Abrahama Cohen’a - „kto ratuje jedno życie jakby cały świat ratował” zawsze przyświecają wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.

 

 

W dniach 29.05-30.05.2018 r. studenci II roku kierunku Ratownictwo Medyczne uczestniczyli w ćwiczeniach modułu medycznego, który rozbito przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu, a który należy do WSSGR Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

W zakładanym scenariuszu doszło do zdarzenia masowego, podczas którego szynobus zderzył się z autobusem. Pojazdami łącznie podróżowało około 45 osób. W pobliżu miejsca zdarzenia rozłożony został szpital polowy przy pomocy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w którym znajdowała się m. in. sala segregacji, sala reanimacyjna, sala zabiegowa oraz sala obserwacyjna. Studenci przy wsparciu wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników medycznych udzielali pomocy poszkodowanym, wśród których można było znaleźć: kobietę rodzącą, mężczyznę z amputowaną kończyną dolną, poszkodowanych z zatrzymaniem krążenia, poparzonych, osoby z ciałem obcym w ciele oraz wiele innych równie ciekawych przypadków. W poszkodowanych wcielali się studenci II roku Ratownictwa Medycznego. Studenci wykonywali swoje czynności pod czujnym okiem bryg. dr n. med. Mariusza Chomoncika, bryg. lek. Jacka Niteckiego, dr n. med. Ryszarda Dominika,

dr n. med. Jacka Lizonia i ratowników medycznych. Ich działania zostały ocenione pozytywnie, a wszystkie określone w scenariuszu cele zostały pomyślnie zrealizowane.

Jako studenci składamy serdeczne podziękowania na ręce st. bryg. mgr inż. Sławomira Wojty oraz dr n. med. Mariusza Chomoncik za poświęcony nam cenny czas, abyśmy mogli doskonalić swoje umiejętności praktyczne oraz uczyć się od najlepszych. Bardzo dziękujemy za możliwość odbycia tych ćwiczeń i udzielanie nam podczas nich wielu wartościowych rad i wskazówek, które pozwolą nam w przyszłości zostać dobrymi ratownikami medycznymi. Mamy głęboką nadzieję, że będziemy mieć jeszcze możliwość wzięcia udziału w podobnych ćwiczeniach.

Bardzo dziękujemy również Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za udostępnienie modułu medycznego, który był używany m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, namiotów socjalnych oraz pomoc Kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

OPRACOWAŁA: Joanna Oleksyk, studentka II roku kierunku Ratownictwo Medyczne

Dnia 28 maja 2018 r. przy Ołtarzu Papieskim na Starosądeckich Błoniach obchodzone było Święto Godności zorganizowane z okazji obchodów II Małopolskiego Dnia Godności Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną, w którym uczestniczyło ponad 1000 osób z różnych zakątków Małopolski.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego, który podczas homilii skierowanej do zebranych w piękny sposób przekazał orędzie miłości, które należy się każdemu człowiekowi. Biskup mówił o tym, że nie liczy się to, jakim człowiek jest na zewnątrz, ale to jak wielkie ma serce i jak traktuje bliźnich. Nikt nie zasługuje na stygmatyzację, ponieważ wszyscy jesteśmy sobie równi.

Po Mszy Świętej odbył się piknik. Wśród licznych atrakcji znalazło się stoisko zorganizowane przez studentów I-go roku kierunku Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Wraz ze studentami w wydarzeniu udział wzięły: Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Halina Potok, mgr Katarzyna Kornaś-Małucha, mgr Grażyna Kuzera. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy
i ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wystawa owoców. Studenci rozdawali owoce, dzielili się uśmiechem, radością oraz pomagali osobom, które tej pomocy potrzebowały. Dzięki temu wydarzeniu, biorące w nich udział osoby niepełnosprawne mogły poczuć się dowartościowane. Atmosfera była bardzo przyjazna i każdy z nas mógł pokazać, że na świecie jest wielu ludzi o wielkim sercu, a przy okazji była to świetna forma zaprezentowania naszej Uczelni od najlepszej strony.

Opracowała: Katarzyna Lis studentka I roku kierunku Pielęgniarstwo

Szukasz miejsca gdzie możesz odbyć ciekawą praktykę?

Chcesz zyskać dodatkowe nowe doświadczenie i rozwinąć umiejętności praktyczne?

Poczuć satysfakcję z pracy przy organizacji międzynarodowej konferencji, gdzie koszty pobytu pokrywa organizator?

Otrzymać cenne zaświadczenie i referencje?

Mieć ważny wpis w Suplemencie do Dyplomu Ukończenia Studiów?

Weź udział Praktykach Forum Ekonomicznego!

To wyjątkowa szansa na bezpośredni udział w dobrze zorganizowanym przedsięwzięciu

o skali światowej.

MAMY PRZYJEMNOŚĆ ZAPROSIĆ WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH STUDENTÓW

NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNO-REKRUTACYJNE W SPRAWIE WYJAZDU NA XXVIII FORUM EKONOMICZNE W KRYNICY

ORAZ FESTIWALU BIEGOWEGO FORUM EKONOMICZNEGO

TERMIN SPOTKANIA DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

06.06.2018 R. (ŚRODA) GODZ. 15.00.

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W INSTYTUCIE EKONOMICZNYM PWSZ W NOWYM SĄCZU

SALA. 2.3

WAŻNE:

W praktykach Forum Ekonomicznego mogą brać udział studenci I, II i III roku ze wszystkich instytutów!

UWAGA!

Dla studentów którzy wzięli już udział w Forum przygotowaliśmy program specjalny – aktywizacja zawodowa – który umożliwia wzięcie udziału w Forum odpłatnie – na umowę zlecenie.

UWAGA: LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA – NIE PRZEGAP SWOJEJ SZANSY –

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Uczelni oraz Instytutu Ekonomicznego prosimy nadsyłać wyłącznie drogą e-mailową do najpóźniej do 30.06.2018 r. do Koordynatora Praktyk Forum na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W razie dodatkowych pytań można kontaktować się z Koordynatorem Praktyk Forum Ekonomicznego z ramienia Uczelni – mgr Moniką Makowiecką pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub podczas konsultacji: tj. w każdą środę od 14.00–15.30.

 

Dlaczego warto wziąć udział w praktykach Forum Ekonomicznego?

• Jesteś częścią ekipy organizacyjnej największej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej;

• Masz bezpośredni udział w prestiżowym wydarzeniu polityczno-biznesowym, doświadczenie zdobywasz też na zapleczu;

• Zyskujesz nowe znajomości wśród studentów z całej Polski;

• Rozwijasz umiejętności organizacyjne i pracy w grupie;

• Jesteś przedstawicielem organizatora wobec gości Forum – masz kontakt z vipami z Polski i zagranicy;

• Masz szansę zobaczyć jak wygląda współdziałanie w dynamicznym środowisku pracy;

• Zapoznajesz się ze strukturą profesjonalnego zespołu organizacyjnego;

• Poznajesz siebie w nowych warunkach pracy.+

Poza tym:

• Bierzesz udział w szkoleniach przygotowujących do praktyki;

• Nie ponosisz kosztów związanych z pobytem – zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas praktyk finansuje ISW w Warszawie;

• Otrzymujesz koszule Forum Ekonomicznego;

• Odbierasz zaświadczenie o odbyciu praktyki, które możesz wskazać jako cenne doświadczenie zawodowe.

FORUM EKONOMICZNE

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest bezsprzecznie najbardziej prestiżowym spotkaniem kilku tysięcy przedstawicieli świata nauki, gospodarki, polityki i mediów w Europie Środkowej i Wschodniej. Krynica stała się natomiast symbolem ambicji Polski, uznania jej za pełnoprawne mocarstwo regionalne w nowej, większej UE.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu jest jednym z partnerów instytucjonalnych Forum Ekonomicznego i od wielu lat współpracuje z Instytutem Wschodnim w Warszawie w ramach organizacji Forum.

Więcej informacji o przedsięwzięciu na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

REGULAMIN

 

Dnia 21 maja 2018 r. odbyła się wielka uczta dla osób spragnionych zdobywania wiedzy, a była to Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych zorganizowana przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu.

Wśród prelegentów znajdowali się studenci z uczelni z całej Polski.

Wystąpienia obejmowały tematykę z różnych dziedzin takich jak: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia czy kosmetologia. Każda prezentacja była oceniana przez szanowne jury składające się z wykładowców uczelni. Razem z koleżankami z III roku studiów licencjackich Dominiką Łaźnia i Eweliną Jonik, oraz studentką II roku studiów magisterskich Natalią Botwina mieliśmy zaszczyt, a zarazem wielką przyjemność zaprezentować osiągnięcia naukowe nasze i naszej Uczelni.

Przez cały czas wsparcia udzielały nam wykładowcy: mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz dr Jolanta Kamińska. Pewnie tylko dlatego mieliśmy odwagę stanąć przed tyloma słuchaczami
i wygłosić nasze misternie przygotowane wystąpienia. Trema niestety zebrała swoje żniwo i nie wszystko poszło tak jak byśmy chcieli, ale cóż mamy nadzieję że w przyszłym roku bogatsi w doświadczenie damy z siebie jeszcze więcej nie pozostawiając żadnych wątpliwości że najlepsi są studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu!

Opracował student II roku kierunku Pielęgniarstwo: Tymon Klimek

Wyniki sesji VI:

miejsce II

Satysfakcja z opieki pielęgniarskiej pacjentów hospitalizowanych w oddziale neurologii

Klimek Tymon, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

miejsce III

Ocena funkcjonalności i jakości życia osób po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego

Botwina Natalia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Regulamin Rajdu o Puchar Dyrektora Instytutu Zdrowia + karta zgłoszenia

Dnia  24.04.2018 r.  studenci III roku Ratownictwa Medycznego przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz pokaz zabiegów resuscytacyjnych dla członków Klubu Seniora z Rożnowa.

Dzięki ich fachowej wiedzy i kulturze osobistej seniorzy przekonali się, że mogą być potrzebni w razie wypadku czy nagłego zachorowania.

Pierwszy raz mieli okazję wykonania masażu serca, sztucznego oddychania oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Pokaz przeprowadzili:

Katarzyna Prusak

Korneliusz Pietrzak

Sebastian Sajdak

Mirosław Ruchała

Serdecznie dziękujemy studentom za aktywną postawę oraz zaangażowanie !