W dniach 29.05-30.05.2018 r. studenci II roku kierunku Ratownictwo Medyczne uczestniczyli w ćwiczeniach modułu medycznego, który rozbito przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu, a który należy do WSSGR Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

W zakładanym scenariuszu doszło do zdarzenia masowego, podczas którego szynobus zderzył się z autobusem. Pojazdami łącznie podróżowało około 45 osób. W pobliżu miejsca zdarzenia rozłożony został szpital polowy przy pomocy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w którym znajdowała się m. in. sala segregacji, sala reanimacyjna, sala zabiegowa oraz sala obserwacyjna. Studenci przy wsparciu wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników medycznych udzielali pomocy poszkodowanym, wśród których można było znaleźć: kobietę rodzącą, mężczyznę z amputowaną kończyną dolną, poszkodowanych z zatrzymaniem krążenia, poparzonych, osoby z ciałem obcym w ciele oraz wiele innych równie ciekawych przypadków. W poszkodowanych wcielali się studenci II roku Ratownictwa Medycznego. Studenci wykonywali swoje czynności pod czujnym okiem bryg. dr n. med. Mariusza Chomoncika, bryg. lek. Jacka Niteckiego, dr n. med. Ryszarda Dominika,

dr n. med. Jacka Lizonia i ratowników medycznych. Ich działania zostały ocenione pozytywnie, a wszystkie określone w scenariuszu cele zostały pomyślnie zrealizowane.

Jako studenci składamy serdeczne podziękowania na ręce st. bryg. mgr inż. Sławomira Wojty oraz dr n. med. Mariusza Chomoncik za poświęcony nam cenny czas, abyśmy mogli doskonalić swoje umiejętności praktyczne oraz uczyć się od najlepszych. Bardzo dziękujemy za możliwość odbycia tych ćwiczeń i udzielanie nam podczas nich wielu wartościowych rad i wskazówek, które pozwolą nam w przyszłości zostać dobrymi ratownikami medycznymi. Mamy głęboką nadzieję, że będziemy mieć jeszcze możliwość wzięcia udziału w podobnych ćwiczeniach.

Bardzo dziękujemy również Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za udostępnienie modułu medycznego, który był używany m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, namiotów socjalnych oraz pomoc Kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

OPRACOWAŁA: Joanna Oleksyk, studentka II roku kierunku Ratownictwo Medyczne