30 września 2017 roku w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyło się spotkanie z wybitnym polskim reżyserem, scenarzystą, producentem, publicystą, eseistą, filozofem i pedagogiem – Krzysztofem Zanussim, poprzedzone projekcją filmu „Obce ciało”.

Twórczość K. Zanussiego, oscylująca przede wszystkim wokół problematyki moralnej i psychologicznej, nasycona jest głęboką refleksyjnością i oryginalnością, dzięki czemu nie daje się ona zaklasyfikować do jednego, określonego nurtu polskiej czy światowej twórczości filmowej. Reżyser m.in. „Życia rodzinnego” (1970), „Barw ochronnych” (1976), „Brata naszego Boga” (1997), „Życia jako choroby przenoszonej drogą płciową” (2000) czy „Persony non grata” (2005) podczas kilkudziesięcioletniej pracy artystycznej uhonorowany został licznymi (polskimi i zagranicznymi) nagrodami oraz tytułem doctora honoris causa wielu uczelni.

Spotkanie autorskie, którego gospodarzami byli: dr hab. Wojciech Kudyba, prof. nadzw. oraz Łukasz Citak, zorganizowane zostało w ramach XCIX Sądeckiego Konwersatorium Naukowego przez Duszpasterstwo Akademickie przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Poprzedziła je projekcja filmu „Obce ciało” K. Zanussiego (2014), a skoncentrowane było wokół problematyki kondycji polskiego kina i wiary.