Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej

konkurs recytacji robocze logo

Czwarta edycja konkursu recytacji odbywa się pod nową nazwą. Bardzo miło jest nam zaprosić uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej.  

Poniżej znajdą Państwo zaproszenie i szczegóły dotyczące czwartej edycji Konkursu.

Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej 2020

Zaproszenie

AKTUALIZACJA!

Szanowni Państwo

w związku z zaistniałą sytuacją wywołaną pandemią choroby koronowirusowej Covid -19, uprzejmie informujemy iż odwołany jest konkurs recytatorski organizowany przez PWSZ IJO w Nowym Sączu,
życzymy zdrowia oraz dziękujemy za zainteresowanie naszą inicjatywą

Organizatorzy

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2020

Czym jest poezja? Na to z pozoru łatwe pytanie od lat próbują odpowiedzieć najwybitniejsi twórcy i krytycy literatury. Z okazji Światowego Dnia Poezji zastanówmy się nad jej definicją oraz miejscem we współczesnym świecie.

Czy dziś, gdy tempo życia staje się coraz szybsze a wyzwania dnia codziennego sprawiają, że zastanawiamy się czy doba nie powinna trwać nieco dłużej jest czas i miejsce na czytanie wierszy?

Czy pogoń za pieniądzem, sukcesem, sławą nie przysłania wielu z nas innego, piękniejszego aspektu życia? Jaka jest funkcja poezji ? Co daje nam odkrywanie Szekspira, Keatsa, Szymborskiej? Czy nie warto czasem zatrzymać się na chwilę, by móc dostrzec piękno w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach? Czy w świecie zdominowanym przez różnego rodzaju technologie nie warto walczyć o zachowanie piękna języka, który, jak twierdzi ks. Jan Twardowski : „[...] jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów”.

Miejmy nadzieję, że poezja nigdy nie zniknie, ponieważ ludzie nigdy nie przestaną poszukiwać piękna i radości, jak powiedział Keats: „Co piękne, cieszyć nigdy nie przestanie”, a „rzecz piękna jest radością wieczną”.

Ale poezja to nie tylko piękno. Według Stanisława Barańczaka: „poezja powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy”. Możemy zatem również spojrzeć na poezję, jak na oręż w walce z niedoskonałościami świata i człowieka, który ten świat tworzy.

Jak pisze brytyjska pisarka Jeanette Winterson: „Proza i poezja to dawki lekarstw. Uzdrawiają to pęknięcie, któremu ulega wyobraźnia z winy rzeczywistości”.

Zapraszamy młodzież szkół średnich do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytacji Poezji Obcojęzycznej, który odbędzie się 16 kwietnia 2020 w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ulica Kochanowskiego 44.

Pamiętając wspaniałe prezentacje różnych form poetyckich zaprezentowanych przez Was w ubiegłych latach, jesteśmy przekonani, że i w tym roku nie zabraknie licznych wzruszeń i pozytywnych emocji. Wierzymy, że zarówno piękna forma świadcząca o opanowaniu języka obcego, jak i treści poruszane w wybranych przez Was wierszach, na długo pozostawią ślad w sercach i umysłach recytatorów i ich słuchaczy.

Formularz zgłoszeniowy, regulamin Konkursu oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych dostępne są w zakładce "Dokumenty do pobrania"

Organizatorzy konkursu

Konkurs poetycki 2018

Szanowni Państwo,

w imieniu Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Recytacji Poezji Anglo- i Niemieckojęzycznej. Jest to już trzecia edycja tego konkursu, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs odbędzie się 22.03.2018 w siedzibie IJO, ulica Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu.

Zgłoszenia prosimy przesłać do 15.03.2018.

W załączniku znajduje się regulamin konkursu zawierający szczegółowe informacje. Prosimy o przekazanie tego zaproszenia wszystkim nauczycielom języka angielskiego w Państwa szkole.

Organizatorzy konkursu:

Karina Grabowska

Joanna Janisz

Jan Walicki

ZAPROSZENIE

REGULAMIN

Konkurs poetycki 2017

INSTYTUT JĘZYKÓW OBCYCH w Nowym Sączu
zaprasza uczniów szkól ponadgimnazjalnych
do wzięcia udziału w konkursie recytacji poezji anglojęzycznej,
który odbędzie się 21 marca 2017
w budynku IJO
ulica Kochanowskiego 44

Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko kandydata
- nazwisko autora, tytuł i treść utworu
- nazwę szkoły
- imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna

Dokumenty do pobrania:

PLAKAT

REGULAMIN

Dodatkowe informacje dostępne na stronie:
http://www.pwsz-ns.edu.pl/ijo/wspolpraca/z-otoczeniem-spoleczno-gospodarczym/konkursy