Znakomite wiadomości dotarły do nas z włoskiej Ivrei, gdzie na Mistrzostwach Europy w slalomie kajakowym kajakarka - Klaudia Kinga Zwolińska – studentka trzeciego roku pedagogiki naszej Uczelni i zawodniczka nowosądeckiego Klubu Sportowego „Start” w K-1 była o krok od wywalczenia medalu (czwarte miejsce), ale wywalczyła kwalifikację do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio! W konkurencji C-1 była 18.

Klaudia Zwolińska specjalnie dla naszego, uczelnianego portalu powiedziała:

- Cały okres kwalifikacji na Igrzyska był dla mnie bardzo trudny. Duża presja i stres, ponieważ miałam stratę punktową do rywalki. W Krakowie wygrywając kwalifikacje odrobiłam stratę i wszystko miało się rozegrać w Ivrei na Mistrzostwa Europy. W Ivrei mają świetny tor, bardzo ciężki i specyficzny, drugiego takiego nie ma. Już po kwalifikacjach wiedziałam, że jestem w formie i mogę się ścigać z najlepszymi. Półfinały były dla mnie jeszcze bardziej stresujące, ponieważ to właśnie one były rozstrzygające o wyjeździe do Japonii. Przejazd półfinałowy dał mi awans do finału, a tym samym kwalifikację imienną do Tokio. Przejazd finałowy był już zupełnie inny. Miałam dużo spokoju i pewności siebie. Niewielki błąd zaważył o otarciu się o medal. Mimo żalu z powodu miejsca znienawidzonego przez sportowców, patrzę z optymizmem w przyszłość, ponieważ to były pierwsze zawody, w których udowodniłam, że nic mi nie brakuje i mogę nawiązać walkę z czołówką światową. Właśnie ten postęp cieszy i napawa optymizmem. Do końca tygodnia mam jeszcze chwilę wolnego, a w kolejnym (po 16 maja) przygotowania do startu na olimpiadzie zaczynamy wyjazdem do Pragi. Do stolicy Czech jedziemy na 10 dni treningu ze względu na to, że jest to świetny tor do przygotowań. Następnym przystankiem, początkiem czerwca, będą Puchary Świata właśnie w Pradze i Makkleebergu w Niemczech. Po nich ostatni etap przygotowań do zawodów w Tokio.

 

Klaudia Zwolińska na torze kajakowam

Klaudia Zwolinska na torze kajakowym

 Na zdjęciach: Klaudia Zwolińska na torze kajakowym

Fot. Karol Malec

 

Wiceprezes PZKaj o Klaudii Zwolińskiej

Wiele ciepłych słów pod adresem zawodniczki Startu i studentki PWSZ powiedział w wywiadzie na stronach internetowych Polskiego Związku Kajakowego po Mistrzostwach Europy (https://pzkaj.pl/artykuly/aktualnosci/) wiceprezes związku Bogusław Popiela. Oto fragmenty.

Bogusław Popiela: - Myślę, że do oceny tego startu należy podejść ze spokojem i to olimpijskim spokojem, gdyż musimy pamiętać, iż ME są tylko etapem przygotowań do głównej imprezy sezonu, czyli IO w Tokio, które będą dopiero z końcem lipca. Ponadto celem głównym startu na ME było zdobycie dwóch brakujących nam kwalifikacji olimpijskich w K1M i C1K i to zadanie wykonaliśmy. W Tokio będziemy reprezentować Polskę we wszystkich 4 konkurencjach slalomu kajakowego: w kajakach jedynkach kobiet i mężczyzn oraz kanadyjkach jedynkach kobiet i mężczyzn, i to należy uznać za olbrzymi sukces, bo jesteśmy w ścisłej elicie 10 najlepszych państw na świecie, które wywalczyły na IO do Tokio komplet kwalifikacji. (...) Wynik Klaudii Zwolińskiej jest na pewno sukcesem, zarówno samej zawodniczki, jak i polskiej ekipy zwłaszcza, że Klaudia otarła się o medal. I tu nie chodzi o gdybanie, co by było, jakby nie trąciła jednej z bramek, tylko trzeba spojrzeć na prezentowany przez nią bardzo wysoki poziom sportowy. Ten występ potwierdził, iż praca, jaką wykonuje pod okiem trenera Piotra Kożucha, jest dobrą robotą, która przynosi efekty i sprawia, że zawodniczka jest w ścisłej czołówce światowej. Na Igrzyska do Tokio pojedzie z papierami uprawniającymi ją do walki o finał i medal. (...)

Media o Klaudii

Sukcesu studentki PWSZ nie omieszkały zauważyć także lokalne i regionalne media.

Sądeczanin.info (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; https://sadeczanin.info/sport/sadecki-desant-na-tokio-kajakarze-juz-pewni-wyjazdu-na-igrzyska-olimpijskie)

Sądecki desant na Tokio. Kajakarze już pewni wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie.

23 lipca rozpoczną się w Tokio XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Nie zabraknie na nich sądeczan. Dwójka jest już pewna wyjazdu do stolicy Japonii. Dzięki dobrym występom na Mistrzostwach Europy w Ivrei kwalifikacje olimpijskie uzyskali Klaudia Zwolińska oraz Grzegorz Hedwig. (...)

Hedwig na olimpiadzie rywalizował będzie po raz drugi. Wcześniej zaprezentował się również w Rio de Janeiro w 2016 roku. Dla Klaudii Zwolińskiej występ w Kraju Kwitnącej Wiśni będzie natomiast debiutem w imprezie tej rangi.

Bez medali, ale za to z kwalifikacjami olimpijskimi

dts24 (Jerzy Cebula, https://www.dts24.pl/bez-medali-ale-za-to-z-kwalifikacjami-olimpijskimi/)

W Ivrea (Włochy) dla polskiej ekipy zakończyły się Mistrzostwa Europy w slalomie kajakowym. Nasza reprezentacja wraca bez medali, ale za to z kompletem kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2021.

Kwalifikacje olimpijskie wypływali:

  • K-1 mężczyzn: Krzysztof Majerczak Pieniny Szczawnica (trener: Jakub Chojnowski)
  • K-1 kobiet: Klaudia Zwolińska KS Start Nowy Sącz (trener: Piotr Kożuch)
  • C-1 mężczyzn: Grzegorz Hedwig KS Start Nowy Sącz (Piotr Kożuch)
  • C-1 kobiet: Aleksandra Stach KKK Kraków (trener: Marcin Pochwała)

– Cieszę się z udanego występu naszych zawodniczek i zawodników – mówi wiceprezes ds. Kajakarstwa Górskiego PZKaj. Bogdan Popiela. – Oczywiście, jest niedosyt, bo tylko jeden finał, w którym o medal walczyła Klaudia Zwolińska i była o krok, ale czwarte miejsce to też znakomity wynik. Gorzej poszło kajakarzom i kanadyjkarzom. Duże szanse na finał miał Grzegorz Hedwig, ale miał 2 punkty kary za trącenie 8 bramki, co dało 17 miejsce. Wynik na „czysto” dawał finał, szkoda. Ale taki jest właśnie slalom. Teraz przed nami zatwierdzenie zawodników i trenerów na Tokio.

Klaudia Zwolińska i Grzegorz Hedwig wystartują na igrzyskach olimpijskich!

RDN (https://www.rdn.pl/sport/klaudia-zwolinska-wystartuje-na-igrzyskach-olimpijskich)

Klaudia Zwolińska z klubu Start Nowy Sącz była bliska zdobycia medalu mistrzostw Europy we włoskim Ivrea w slalomie kajakowym. Zajęła miejsce tuż za podium w konkurencji K-1, ale zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Tokio.

O medale mistrzostw Europy i kwalifikacje olimpijskie walczyli też kanadyjkarze. Grzegorz Hedwig z Nowego Sącza był 17. w półfinale i nie awansował do finału, ale to właśnie 32-latek będzie reprezentował Polskę na igrzyskach w Japonii.

Kajakarstwo górskie. Klaudia Zwolińska, Krzysztof Majerczak i Grzegorz Hedwig w ME w slalomie w Ivrei wywalczyli przepustki na IO w Tokio

Dziennik Polski (Artur Bogacki; https://dziennikpolski24.pl/kajakarstwo-gorskie-klaudia-zwolinska-krzysztof-majerczak-i-grzegorz-hedwig-w-me-w-slalomie-w-ivrei-wywalczyli-przepustki-na-io/ar/c2-15601767)

W mistrzostwach Europy w slalomie kajakowym we włoskiej Ivrei (8-9 maja 2021) Polacy walczyli nie tylko o medale (tych akurat nie zdobyli), ale także o olimpijskie przepustki i miejsca w kadrze na najważniejszą imprezę sezonu. Do Tokio w lecie udadzą się debiutanci: Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) i Krzysztof Majerczak (Pieniny Szczawnica), a także doświadczony Grzegorz Hedwig (Start).

Zwolińska jako jedyny przedstawiciel naszej reprezentacji awansowała do finału K-1, zajęła w nim 4. miejsce (gdyby nie 2 pkt karne, miałaby medal). Dla młodej kajakarki (startującej jeszcze w kategorii U-23) to znakomity wynik, a dodatkowo zapewniła sobie miejsce w reprezentacji Polski na igrzyska w Tokio.

W tej rywalizacji okazała się lepsza od mającej już na koncie olimpijskie występy Natalii Pacierpnik, która we Włoszech odpadła w półfinale. (...) W niedzielę rywalizowali kanadyjkarze. Wśród mężczyzn najlepszy z Polaków okazał się Grzegorz Hedwig (to on na MŚ wywalczył dwa lata temu kwalifikację dla naszego kraju). 17. miejsce to wynik raczej poniżej oczekiwań, ale dający mu prawo startu na kolejnych w karierze igrzyskach. (...)