https://sadeczanin.info/rozmaitosci/mlodzi-matematycy-walczyli-o-puchar-rektora-pwsz

W ostatni piątek przy okazji Dnia Dziecka odbyła się XIII edycja Konkursu Matematycznego o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.2015 03 06 2015

W szranki stanęło 128 uczniów szkół podstawowych: 45 uczniów klas czwartych i 83 uczniów z klas piątych i szóstych. Zwycięzcą zawodów w młodszej grupie wiekowej został Adam Kiraly ze SP nr 2 w Nowym Sączu, zaś w starszej grupie triumfował Jakub Puch ze SP nr 8 w Nowym Sączu. Zwycięzcy otrzymali puchary, a dzięki hojności sponsorów także każdy uczestnik otrzymał upominek.

Po matematycznych zmaganiach, przyszła chwila na relaks. Na wszystkich zainteresowanych czekał poczęstunek oraz liczne atrakcje: dmuchany zamek, przeciąganie liny, puszczanie baniek, zabawa z chustą, malowanie twarzy, wizyta Policji i Straży Pożarnej.

Organizatorami przedsięwzięcia byli studenci trzeciego roku edukacji matematyczno-przyrodniczej PWSZ w Nowym Sączu wraz z opiekunem Bożeną Życzyńską.

 

 

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/konsul-stanow-zjednoczonych-w-instytucie-jezykow-obcych-pwsz

 

Instytut Języków Obcych gościł konsula Stanów Zjednoczonych, panią Claire T. Bea.2105 02 27 1

IJO sądeckiej PWSZ jest Instytutem, w którym studenci, z racji nauczanych języków, najchętniej korzystają z różnych programów międzynarodowych, w tym z programu Erasmus.

– Najchętniej wybieranymi kierunkami wyjazdów są Hiszpania, Turcja, Niemcy, Wielka Brytania i Chiny. Wizyta Konsula zapewni filologom nowe perspektywy kształcenia oraz pracy, bowiem głównym tematem wykładu był program „Work and Travel”. Jak zapewniała konsul USA, edukacyjno-kulturalne wyjazdy stwarzają możliwość przeżycia niepowtarzalnej przygody, przy jednoczesnym poznawaniu kultury i mentalności Amerykanów – mówi dr Monika Madej-Cetnarowska, dyrektor IJO.

Jak wskazuje sama nazwa programu, wyjazd to nie tylko podróż, ale również praca zarobkowa dla młodych ludzi.

 

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/studenci-sadeckiej-pwsz-prezentuja-sie-w-limanowskiej-bibliotece

 

Wystawa pod tytułem „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej została otwarta w Miejskiej Galerii sztuki Biblioteki Miejskiej w Limanowej. Na otwarcie ekspozycji goście przybyli liczni goście.

Jest to już kolejna artystyczna prezentacja studentów i pracowników naukowych nowosądeckiej uczelni w tym przybytku sztuki. Ekspozycja jest bardzo różnorodna i prezentuje wysoki poziom wystawionych prac. Studenci prezentują prace malarskie, grafiki, rysunki, rzeźby, fotografie, multimediów, kolaże różnych form i technik, „struktury wizualne”. Część ekspozycji to prace artystów limanowskich.

2015 01 29 1

Wystawę otwarła Joanna Michalik:

- Słaby nauczyciel opowiada, dobry nauczyciel wyjaśnia, bardzo dobry nauczyciel demonstruje, genialny nauczyciel inspiruje. Studentom inspiracji nie brak co naocznie udowadnia ta wystawa. Łączy ją osoba dr Iwony Bugajskiej-Bigos, dzięki której nasza współpraca między PWSZ a biblioteką jest regularna i trwa nieprzerwanie” – podkreśliła gospodarz biblioteki.

Iwona Bugajska-Bigos powitała wszystkich przybyłych. Podkreśliła fakt, że wielu studentów kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” wywodzi się z Limanowszczyzny.

- Wielkie gratulacje należą się naszym studentom. Cieszymy się że są wśród nich również reprezentanci Ziemi Limanowskiej, którzy świetnie sobie radzą. Jest nam z tego powodu szczególnie miło. Liczymy na to że nasza współpraca z biblioteką będzie trwała nadal i będziemy mogli państwa zapraszać na kolejne wystawy. Na zakończenie dodam że kadrę naszego kierunku stanowią artyści pedagodzy miejscowi, jak również profesorowie ASP w Krakowie.

Wernisaż zakończyła multimedialna projekcja filmową przygotowana przez studentów PWSZ.

 

 

06/02/2015

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/grafiki-sebastiana-szczepaniaka-w-malej-galerii

 

 2015 02 06 2

 

W najbliższy czwartek (12 lutego) w Nowosądeckiej Małej Galerii odbędzie się wernisaż wystawy młodego sądeckiego artysty Sebastiana Szczepaniaka.

Sebastian Szczepaniak – artysta grafik, malarz, rysownik, fotograf, performer i eksperymentator. Urodzony w Nowym Sączu; rocznik 1988. Główny obszar działań: grafika warsztatowa, wklęsło-druk - techniki trawione na metalu. Uprawia również rysunek, fotografię i malarstwo. W latach 2008 – 2012: studia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu; dyplom z wklęsłodruku w pracowni grafiki warsztatowej. W latach 2012 – 2014 studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Absolwent tejże uczelni z tytułem magistra sztuki. Realizacja dyplomu w pracowni Miedziorytu u prof. zw. Krzysztofa Tomalskiego oraz aneksu w pracowni Rysunku I dr hab. Joanny Kaiser-Plaskowskiej, prof. ASP. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.

Wystawy:

2012, luty - "Auto(de)fragmentacja" (indywidualna); galeria w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej, Nowy Sącz; 2012, lipiec - "WASZART" (zbiorowa)- wystawa dyplomów absolwentów kierunku edukacja artystyczna; budynek starej zbrojowni Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Nowy Sącz; 2013, czerwiec/lipiec – "TRANSMOGRIFICATION/Transmogryfikacje" (indywidualna): grafika warsztatowa, rysunek, fotografia, malarstwo; Galeria Pod Piątką, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, Stary Sącz; 2013, październik – Wolny Słuchacz Rzeczywistości - WSRz – OBRAZ SŁOWO RUCH (zbiorowa) – udział w projekcie/ekspozycja grafik; Kontakt. Przestrzeń Ruchu i Tańca, Kraków; Klub Sztuki Art&Cafe, Nowy Sącz; 2014, czerwiec/lipiec- "Jeruzalem - Transpozycje" (indywidualna) - teka z dyplomowym cyklem plansz graficznych oraz aneksem z cyklem rysunków; Kontakt. Przestrzeń Ruchu i Tańca, Kraków.

 2015 02 06 111

 

15/12/2014

https://sadeczanin.info/wiadomosci/ostatnia-droga-kanclerza-zbigniewa-zielinskiego

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, rodzina i przyjaciele pożegnali Zbigniewa Zielińskiego, wieloletniego kanclerza i jej współzałożyciela. Na cmentarzu komunalnym zmarłemu hołd oddali również studenci.

Mszę za zmarłego sprawował o. Stanisław Jopek SJ, proboszcz jezuickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, a towarzyszyli mu organiści Stanisław i Tomasz Wolakowie. Nad grobem mowę pożegnalną wygłosił rektor Zbigniew Ślipek.

– Zbyszek był osobowością wyjątkową. Dla nas dał wielki przykład jak kochać swoją almea matris – to lekcja kompetencji i zaangażowania. Nauczył nas jak realizować zadania bez względu na trudności. Jeszcze w poprzednią niedzielę, kiedy w krakowskim szpitalu rozmawiałem ze Zbyszkiem, na zakończenie rozmowy zapowiedział, że jak tylko wróci do Nowego Sącza, to pomoże i stworzy plan finansowy dla uczelni na kolejny rok. Niestety przegrał walkę z podstępnym przeciwnikiem. Żegnaj drogi przyjacielu, mówimy to wszyscy, każdy i każdy z nas. Odpoczywaj w spokoju, zajmiemy się dalej twoją misją. Żegnaj mój kolego, przyjacielu z podwórka przy ulicy Zamenhofa – wskazał w pożegnalnej mowie prof. Zbigniew Ślipek, rektor PWSZ w Nowym Sączu.
Zbigniew Zieliński, wieloletni kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, współtwórca jej wielkich sukcesów, zmarł 8 grudnia po ciężkiej chorobie w krakowskim szpitalu. Funkcję kanclerza pełnił od 16 listopada 2007 roku, wcześniej również pracował na stanowiskach kierowniczych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Do jego wielkich zasług można zaliczyć m.in. koordynację budowy Instytutu Kultury Fizycznej przy ul. Kościuszki 2 oraz rozwój uczelni.

2014 12 09 1111

 

09/12/2014

https://sadeczanin.info/wiadomosci/zmarl-zbigniew-zielinski-kanclerz-nowosadeckiej-pwsz

Po ciężkiej chorobie w krakowskim szpitalu zmarł Zbigniew Zieliński - wieloletni kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, współtwórca jej wielkich sukcesów.

Zieliński pełnił funkcję kanclerza od 16 listopada 2007 roku, wcześniej również pracował na stanowiskach kierowniczych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

Do jego wielkich zasług można zaliczyć m.in. koordynację budowy Instytutu Kultury Fizycznej przy ul. Kościuszki 2 oraz rozwój uczelni. Zmarł dziś w nocy (9 grudnia) po ciężkiej chorobie.

 

2014 12 09 11

 

***

Inż. Zbigniew Zieliński - ur. 22 października 1952 r. w Nowym Sączu, zm. 9 grudnia 2014 r.

W latach 1973 - 1977 pracował w Nowosądeckich Zakładach Przemysłu Terenowego. Od 1977 do 1983 r. był zatrudniony w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu. W latach 1978 -1981 studiował w WSP w Krakowie na kierunku „Fizyka”. Studia przerwał po ogłoszeniu stanu wojennego. W roku 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Był założycielem struktur komisji zakładowych "Solidarności" w bardzo dużej liczbie szkół województwa nowosądeckiego. Aktywnie działał we władzach komisji NSZZ „Solidarność” w Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz w strukturach miejskich i wojewódzkich Sekcji Nauczycielskiej NSZZ „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r. wielokrotnie zatrzymywany przez milicję i służbę bezpieczeństwa. Od 1983 do 1993 prowadził własną działalność gospodarczą. W latach 1993 - 1998 pracował w Kolegium Nauczycielskim w Nowym Sączu.

W roku 1997 aktywnie włączył się w pracę zespołu inicjującego powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, w której został zatrudniony od 10 lipca 1998 r. najpierw, jako kierownik sekcji ds. technicznych, a następnie jako dyrektor działu inwestycyjno-technicznego. W latach 2002-2003 i 2007-2014 był Kanclerzem Uczelni oraz członkiem Senatu. W międzyczasie ukończył studia inżynierskie na kierunku "Zarządzanie i inżynieria produkcji". Jako pracownik PWSZ wykazał się aktywną pracą na rzecz rozwoju bazy lokalowej Uczelni. W latach 2002 - 2004 był członkiem Komitetu Sterującego przy Marszałku Województwa Małopolskiego. Profesjonalnie przygotowywał wnioski o pozyskanie pozabużetowych środków finansowych; m.in. na inwestycje w ramach funduszy Kontraktu Wojewódzkiego i ZPORR, dzięki czemu w roku 2003 oddano do użytku obiekt Instytutu Języków Obcych, a w roku 2007 budynek Instytutu Technicznego. W roku 2008 zespół pod Jego kierownictwem przygotował z pozytywnym skutkiem projekt "Start do kariery - przygotowanie studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy". W latach 2008 – 2014 z ogromnym zaangażowaniem koordynował oraz nadzorował prace związane z realizacją projektu pn. „Budowa Instytutu Kultury Fizycznej w Nowym Sączu” w ramach MRPO 2007 – 2013.

W roku 2008 uhonorowany przez Senat Uczelni, tytułem „Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu”.

W roku 2009 został odznaczony przez Prezydenta RP „Medalem Złotym za długoletnią służbę”.

- Odszedł od nas człowiek prawy, rzetelny, szlachetny, niepowtarzalny... - mówią pracownicy i przyjaciele z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

 

 

29/11/2014

https://sadeczanin.info/wiadomosci/instytut-techniczny-pwsz-ponownie-w-gronie-najlepszych

Projekt badawczy z zakresu inżynierii produkcji opracowany przez zespół: dra Marka Aleksandra, dr Karinę Janisz, dr Annę Mikulec znalazł się wśród 40 najlepszych projektów, składanych w procedurze konkursowej do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez uczelnie z całej Polski.

Wszystkie wnioski były oceniane przez specjalnie do tego celu powołany przez ministra zespół interdyscyplinarny z uwzględnieniem takich kryteriów jak: doświadczenie jednostki w zakresie prowadzonych dotychczas badań naukowych i działań popularyzatorskich, wartości popularyzatorskiej działań będących przedmiotem projektu oraz jego znaczenie dla rozwoju gospodarki i społeczeństwa i innowacyjność, aktywność naukowo-badawcza uczniów zaangażowanych w realizację projektu, rodzaj działań badawczych uwzględnionych we wniosku o finansowanie.

2014 11 29 1

To kolejny projekt Instytutu Technicznego, który uzyskał dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tym razem w ramach programu pn. „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. Celem tego programu jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród młodzieży szkolnej przez wsparcie projektów służących pobudzaniu i rozwojowi aktywności naukowej. Istotnym celem projektu opracowanego w Instytucie Technicznym jest popularyzacja wiedzy technicznej z zakresu inżynierii produkcji i technologii żywności w środowisku szkolnym z uwzględnieniem zastosowania jej praktycznych aspektów.

Projekt będzie realizowany w Instytucie Technicznym przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. J. Tischnera w Starym Sączu. Zakres badań w ramach projektu obejmie określenie wpływu wielkości dodatku wysokobłonnikowego koncentratu obłuszczonego ziarna owsa - o handlowej nazwie Betaven na parametry fizykochemiczne nadzienia cukierniczego, a także wyrobu końcowego, którym jest żywność funkcjonalna (ciastka owsiane). Przeprowadzona zostanie również ocena sensoryczna oraz analiza tekstury za pomocą urządzenia TA.XT Plus. Kolejnym etapem będzie ocena przydatności konsumenckiej wyrobu przeprowadzona przez „panel sensoryczny” oraz analiza właściwości reologicznych. Rezultaty badań zostaną opublikowane.

 

20/11/2014

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/studenci-pwsz-w-nowym-saczu-o-przedsiebiorczosci

W Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, odbył się Dzień Przedsiębiorczości, zrealizowany w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

 

2014 11 20 1

 

Podczas Dnia Przedsiębiorczości młodzież szkół ponadgimnazjalnych wzięła aktywny udział w przygotowanych zajęciach w formie: wykładu, warsztatów, szkolenia oraz gry inwestycyjnej.

Dzień Przedsiębiorczości cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Instytut Ekonomiczny odwiedziło blisko 300 osób ze szkół ponadgimnazjalnych.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w wykładzie, w szczególności: „Kreowanie postaw przedsiębiorczych”; warsztatach: „Strategia planowania – czyli jak skutecznie zaplanować karierę zawodową”; szkoleniu: „E-biznes – prowadzenie i budowa sklepu internetowego” oraz symulacyjnej grze inwestycyjnej: „Giełda”.

Z rozmów z uczniami i ich opiekunami wynika, że byli oni zadowoleni z przeprowadzonych zajęć, które ocenili jako interesujące i realizowane na bardzo wysokim poziomie.

 

13/11/2014

https://sadeczanin.info/gospodarka/reichel-z-pwsz-i-basta-z-powiatu-powalcza-z-bezrobociem

Dzisiaj (13 listopada) odbyło się pierwsze posiedzenie nowej kadencji Powiatowej Rady Rynku Pracy, która jest organem doradczym i opiniotwórczym działającym przy Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego. Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego i prorektor PWSZ znaleźli się na czele nowego składu tego gremium.

 

2014 11 13 1

 

- Życzę Państwu, aby kolejne cztery lata były czasem dobrej współpracy. Jestem przekonany, że ta współpraca zaowocuje realizowaniem wielu programów, które przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia na terenie Powiatu Nowosądeckiego - podkreślił wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa.

Kadencja Powiatowej Rady Rynku Pracy trwa cztery lata, a w jej skład wchodzi 15 członków. Są nimi osoby wydelegowane z organizacji przedsiębiorców, związków zawodowych i organizacji społecznych zajmujących się statutowo właśnie działalnością na rynku pracy.

Głównym zadaniem Rady jest między innymi: opiniowanie wszystkich programów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, wskazywanie kierunków wydatkowania środków, zatwierdzanie podziału wydatkowania środków i zatwierdzanie nowych kierunków szkoleń w szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach wyższych.

Podczas pierwszego posiedzenia Rada wybrała swojego przewodniczącego, którym został Wiesław Basta, żegnający się właśnie ze stanowiskiem przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Funkcję wiceprzewodniczącego objął natomiast doc. dr Marek Reichel, prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

W dalszej części spotkania Bogdan Gołyźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego omówił sytuację na rynku pracy.

- W obecnej chwili mamy najniższy stopień bezrobocia od 2009 roku. Zaczynaliśmy rok 2014 mając zarejestrowanych 14 tysięcy osób bezrobotnych i stopę bezrobocia przekraczającą 18 procent. W ciągu roku ilość osób bezrobotnych spadała i nadal spada - podkreślił dyrektor Bogdan Gołyźniak. - Na koniec października mamy zarejestrowane 10 tysięcy osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 14 procent. Mamy też zdecydowanie większą ilość ofert pracy bo o półtora tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłego.

Kolejne posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy ma odbyć się w grudniu.

 

 

31/10/2014

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/handel-ludzmi-nie-mit-konferencja-soik-i-pwsz

 

5 listopada odbędzie się konferencja naukowa „Handel ludźmi to nie mit”. Jej gośćmi będą m. in. prezes Fundacji „La Strada”, koordynator zajmujący się sprawami handlu ludźmi w KWP Krakowie i psycholog z PWSZ.

Konferencję organizują Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu. Odbędzie się ona 5 listopada o godzinie 10. (rejestracja od 9.30) w auli budynku Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. Aleje Wolności. Osoby zainteresowane proszone są o potwierdzenie uczestnictwa do 3 listopada pod numerem telefonu 18 449 04 90. Przewidziano możliwość uzyskania certyfikatu uczestnictwa po wcześniejszym zgłoszeniu.

Program konferencji:

9.30- 9.50 Rejestracja uczestników,

10.00-10.15 Przywitanie uczestników, otwarcie konferencji,

10.15-11.30 „Kto może zostać ofiarą handlu ludźmi i co to znaczy w doświadczeniu osobistym” - Irena Dawid – Olczyk prezes Fundacji „La Strada”, Koordynator Krajowego Centrum Interwencyjno - Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi.

11.30-12.00 Przerwa kawowa,

12.00-13.00 "Trudności w postępowaniu z ofiarami przestępstw seksualnych oraz ofiarami handlu ludźmi”- Paweł Golonka Koordynator zajmujący się dotychczas sprawami Handlu Ludźmi w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

13.00-14.00 „Zachowania osób doznających zdarzeń traumatycznych, a świadomość społeczna” - psycholog Anna Kozubińska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu.