PWSZ w Nowym Sączu z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej. O podsumowaniu roku 2020 i planach na przyszłość opowiada prof. dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor uczelni.

Dorota Solczak: - Państwa uczelnia została laureatem nagrody Ekostrateg 2020 przyznawanej przez Radę Kongresową Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Co dla Państwa oznacza to wyróżnienie?

Mariusz Cygnar: - Nagroda Ekostrateg ma wymiar szczególny. Przyznawana jest przez autorytety naukowe, przedstawicieli administracji rządowej, samorządów oraz – co istotne – praktyków-przedsiębiorców. Jest to szczególnie istotne dla uczelni przygotowującej kadry współpracujące z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Przyznanie nagrody zawdzięczamy przede wszystkim przedsiębiorcom i partnerom z obszaru przemysłu, z którymi współpracujemy nie tylko w ramach kształcenia, ale również prowadzimy wspólne działania naukowo – badawcze. Każde wyróżnienie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu jest dla nas niezwykle ważne i istotne. Potwierdza, że nakreślone i – co ważniejsze – realizowane przez nas programy rozwoju spotykają się z pozytywnym przyjęciem naszych potencjalnych odbiorców, czyli absolwentów szkół średnich oraz instytucji takich jak Polska Agencja Przedsiębiorczości. Aktywność naukowo – badawcza naszych pracowników akademickich spotkała się z konkretnym uznaniem dla naszego Wydawnictwa Naukowego. Zostaliśmy wpisani na ministerialną listę wydawnictw, które otrzymały 80 punktów za publikowanie monografii naukowych.

DS.: - Kwestia ekologii obecnie jest niezwykle często poruszana, jednak wśród uczelni temat ten nie jest zbyt powszechny. Jak to wygląda u Państwa?

MC.: - Dążymy do tego, by także kadra naukowa i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu włączali się w działania służące ochronie środowiska i ekologii, co jest naszym wspólnym wyzwaniem w obecnej sytuacji. Jednym z takich projektów jest wspólne działanie naszej uczelni z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Realizujemy je z wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020, w ramach działania: Badania i innowacje w przedsiębiorstwach, infrastruktura badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jednym z założeń tego projektu jest otwarcie laboratorium, które pozwoli Studentom i pracownikom naukowym Instytutu Technicznego PWSZ uczestniczyć w pracach badawczo-rozwojowych wspólnie z pracownikami MPEC. To kontynuacja wieloletniej współpracy uczelni ze spółką i wypełnienie podpisanej w czerwcu 2019 r. umowy o współdziałaniu na płaszczyźnie badawczo-dydaktycznej. Zakres wspólnych działań jest elementem walki o czyste powietrze również w Nowym Sączu.

DS.: - Rozpoczął Pan w tym roku drugą kadencję jako Rektor PWSZ w Nowym Sączu. Jakie są plany na dalszy rozwój uczelni?

MC.: - Naszym największym projektem jest rozpoczęta kilka tygodni temu budowa Instytutu Ekonomicznego. Ze względu na zainteresowanie ofertą Instytutu i wzrost liczby studentów musieliśmy zabiegać o własny obiekt, by zapewnić właściwe warunki do nauki. Do nowego obiektu Instytut Ekonomiczny przeprowadzi się pod koniec letniego semestru roku akademickiego 2021/2022. Zabiegamy o dofinansowanie na budowę profesjonalnej komory hiperbarycznej w ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Jesteśmy po ocenie formalnej i projekt został zaakceptowany do finansowania. Tak bogata oferta kształcenia na kierunkach praktycznych wymaga ciągłego poszerzania infrastruktury dydaktycznej i bazy laboratoryjnej. W poprzednim roku akademickim Uczelnia przeznaczyła ok. 2 mln złotych na szereg modernizacji sal dydaktycznych i laboratoryjnych. Wybudowaliśmy z własnych środków Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej wyposażone w niezbędny specjalistyczny sprzęt do podniesienia jakości kształcenia na kierunkach Pielęgniarstwo i Ratownictwo Medyczne. Pewną nowością w programie kształcenia i naszym „oczkiem w głowie” jest bionika w systemach mechatronicznych. Jest to specjalność, z której jest wyjątkowo dumni. Poza krakowską AGH na polskich uczelniach nie ma takiej oferty. Ta dziedzina wiedzy jest związana z badaniem zjawisk w przyrodzie pod kątem ich wykorzystania w rozwiązywaniu problemów technicznych. Oczywiście mam ambicje, by ciągle umacniać i podnosić rangę naszej Alma Mater, a także w odpowiednim czasie móc otworzyć studia doktoranckie. To bardzo trudna, ale wymagająca procedura. Zamierzamy podejść do niej tak, abyśmy w jednej czy dwóch dyscyplinach mogli prowadzić przewody doktorskie.

Rozmawiała Dorota Solczak

Źródło: wyborcza.biz/ Biznes Puls: https://wyborcza.biz/akcjespecjalne/7,173753,26633965,strateg-postepu.html

 

Sprawia wrażenie kruchej i delikatnej, ale w bikini odsłania wspaniale wyrzeźbione kształty. To zasługa regularnych ćwiczeń na siłowni, co zaprowadziło ją na najwyższe miejsca na podium mistrzostw świata w kategorii sportów sylwetkowych bikini fitness. Partycja Słaby, studentka z Nowego Sącz zachwyca swoją urodą i zgrabną sylwetką. W mediach społecznościowych pokazuje nie tylko fotki swoich sportowych trofeów. Można ja zobaczyć w niesamowitej kobiecej odsłonie.

Patrycja Słaby, na co dzień studiuje fizjoterapię w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Od dziecka interesowała się sportem. Grała w koszykówkę i piłkę ręczną. To była jej pasja. Jak to się stało, że postawiła na bikini fitness, zupełnie inną, sportową dyscyplinę? Wszystko, jak zdradziła w rozmowie z „Sądeczaninem”, przez kontuzję.

Przygoda, która przyniosła jej niesamowity sukces. Bo Patrycja jest nie tylko piękna, ale też ambitna i pracowita. Imponująca wytrwałość prowadzi ją od sukcesu do sukcesu. Zgarnęła miedzy innymi tytuł mistrzyni Świata Juniorów w sportach sylwetkowych bikini fitness w Ekwadorze, złoto na Arnold Classic Europe w kategorii seniorek i srebro w kategorii juniorek. Zdobyła też brąz Mistrzostw Świata w sportach sylwetkowych i kulturystyce w Hiszpanii i srebrny Wicemistrzyni Świata Seniorek.

Na zdjęciach poniżej: Patrycja Słaby

Źródło: https://sadeczanin.info/rozmaitosci/co-ona-w-sobie-ma-studentka-z-nowego-sacza-uroda-podbija-caly-swiat-zdjecia

 Patrycja Słaby 2Patrycja Słaby 1

Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu wzbogaciło się o wirtualny stół anatomiczny i zaawansowany symulator – fantom dorosłego pacjenta do nauki i treningu procedur przeprowadzanych przez ratowników medycznych w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych.

Symulator (fantom) – „SimMan ALS”, trafił do pracowni ratownictwa medycznego, gdzie studenci (przyszli ratownicy medyczni) nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych, procedur ratunkowych przedszpitalnych, wewnątrzszpitalnych, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą w przyszłości wykonywać swój zawód. Nowo zakupiony „pacjent” – swoim wyglądem i wielkością przypomina dorosłego człowieka, a po odpowiednim zaprogramowaniu, może wykazywać reakcje fizjologiczne, charakterystyczne dla żywej osoby.

Sterowany bezprzewodowo fantom, pozwala prowadzącemu ćwiczenia, zaprogramować kilkadziesiąt scenariuszy zdarzeń, z którymi ratownik medyczny może spotkać się w realnej sytuacji, począwszy od podstawowej oceny stanu pacjenta po zaawansowane umiejętności podtrzymywania życia.

Symulator może być wykorzystany do nauki i doskonalenia technik i procedur stosowanych w intensywnej terapii, kardiologii. Program „SimMan ALS” pozwala zasymulować różne nagłe stany zagrożenia zdrowia i życia, które studenci kierunku ratownictwo medyczne powinni rozpoznać, a następnie podjąć właściwe działania będące w kompetencji ratownika medycznego i pielęgniarki.

Program pozwala przeprowadzać różnorodne symulacje medyczne dotyczące pacjenta urazowego, stanów zagrożenia życia np. ze strony układu oddechowego, układu każenia, w tym z możliwością interpretacji EKG, wykonania defibrylacji, itp. Dzięki temu studenci będą lepiej przygotowani do kontaktu z prawdziwymi pacjentami, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort chorych i poszkodowanych.

Stół anatomiczny, to... tablet rozmiarów rodzinnego... stołu, to wirtualne narzędzie, pomoc dydaktyczna, przeznaczona do celów edukacyjnych. Stół anatomiczny Anatomage pokazuje wirtualne ciało ludzkie w rzeczywistych rozmiarach. Prezentuje realistyczną i dokładną wizualizację człowieka, jego anatomicznych szczegółów. Detaliczne ukazanie szczegółów budowy ludzkiego organizmu, jest znakomitą ilustracją i dopełnieniem zajęć nie tylko z zakresu anatomii.

Operując ikonami na dotykowym ekranie, tak jak na tablecie, można dowolnie obracać, eksponować poszczególne organy, układy lub narządy ciała ludzkiego np. układ krwionośny, nerwowy, kostny, wyodrębniać je „krojąc” w dowolnej płaszczyźnie, powiększać poszczególne fragmenty i warstwy anatomiczne, dodawać je lub usuwać. W bibliotece stołu zaprogramowano 100 rzeczywistych obrazów anatomicznych.

Oprogramowanie pozwala na tworzenie i dodawanie własnych scenariuszy i opisów, tworzenie quizów i konkursów. Zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia PWSZ – mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz kierownik Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej – dr Dorota Ogonowska są zgodne, iż pozyskane nowe, zaawansowane narzędzia dydaktyczne, przyczynią się do podniesienia jakości i skuteczności kształcenia w Instytucie Zdrowia na kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i dietetyka. Będą też przydatne na zajęciach dla innych kierunków studiów w naszej Uczelni, mających w programie naukę anatomii, pierwszej pomocy.
Dzięki tym pomocom naukowym, PWSZ poszerzyła i uatrakcyjniła paletę możliwości kształcenia m. in. wprowadzając metodę symulacji, która jest metodą nowoczesną, efektywną w nauczaniu na kierunkach medycznych i pozwala Uczelni wkroczyć w nowy wymiar edukacji w naukach medycznych i naukach o zdrowiu .

Nadesłane do redakcji.

Źródło: https://www.dts24.pl/fantom-z-reakcjami-fizjologicznymi-i-wirtualny-stol-trafily-w-rece-studentow-pwsz/

Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wzbogaciło się o kolejne, niezwykle użyteczne w procesie kształcenia, spektakularne pomoce dydaktyczne: wirtualny stół anatomiczny i zaawansowany symulator – fantom dorosłego pacjenta do nauki i treningu procedur przeprowadzanych przez ratowników medycznych w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych.

Symulator (fantom) – „SimMan ALS”, trafił do pracowni ratownictwa medycznego, gdzie studenci (przyszli ratownicy medyczni) nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych, procedur ratunkowych przedszpitalnych, wewnątrzszpitalnych, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą w przyszłości wykonywać swój zawód. Nowo zakupiony „pacjent” – swoim wyglądem i wielkością przypomina dorosłego człowieka, a po odpowiednim zaprogramowaniu, może wykazywać reakcje fizjologiczne, charakterystyczne dla żywej osoby.

Podczas ćwiczeń przy zastosowaniu symulacji medycznej, dodatkową dawkę adrenaliny dostarczą studentom nie tylko nauczyciele akademiccy, ale też sam „pacjent”. Sterowany bezprzewodowo fantom, pozwala prowadzącemu ćwiczenia, zaprogramować kilkadziesiąt scenariuszy zdarzeń, z którymi ratownik medyczny może spotkać się w realnej sytuacji, począwszy od podstawowej oceny stanu pacjenta po zaawansowane umiejętności podtrzymywania życia.

Symulator może być wykorzystany do nauki i doskonalenia technik i procedur stosowanych w intensywnej terapii, kardiologii. Program „SimMan ALS” pozwala zasymulować różne nagłe stany zagrożenia zdrowia i życia, które studenci kierunku ratownictwo medyczne powinni rozpoznać, a następnie podjąć właściwe działania będące w kompetencji ratownika medycznego i pielęgniarki. Program pozwala przeprowadzać różnorodne symulacje medyczne dotyczące pacjenta urazowego, stanów zagrożenia życia np. ze strony układu oddechowego, układu każenia, w tym z możliwością interpretacji EKG, wykonania defibrylacji, itp. Dzięki temu studenci będą lepiej przygotowani do kontaktu z prawdziwymi pacjentami, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort chorych i poszkodowanych.

Źródło: https://twojsacz.pl/centrum-symulacji-medycznej-pwsz-wzbogacilo-sie-o-wirtualny-stol-anatomiczny-i-zaawansowany-symulator-fantom/

Ruszyły pierwsze prace przy budowie nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Budynek stanie w pobliżu biblioteki PWSZ przy Alejach Wolności.

W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn.

Instytut Ekonomiczny kształci na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie, a II stopnia na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw. Instytut powstał jako jeden z trzech pierwszych utworzonej w 1998 roku PWSZ, ale jako jedyny nie posiada własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w budynku wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce).

Studia na kierunkach oferowanych przez Instytut Ekonomiczny cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku akademickim właśnie ten Instytut, po Technicznym, przyjął na pierwszy rok studiów najwięcej słuchaczy. Nowy gmach Instytutu Ekonomicznego ma stanąć do końca kwietnia 2022 r.

Źródło: https://www.ntvsadecka.pl/2020/11/24/ruszyly-prace-przy-budowie-nowej-siedziby-instytutu-ekonomicznego-pwsz/

 

Nowy Sącz. W tym miejscu powstaje gmach sądeckiej PWSZ. Ruszyły już prace budowlane

24.11.2020

Koparki i inne ciężki sprzęty wjechały na plac budowy przy Alejach Wolności w Nowym Sączu. Rozpoczęły się tam pierwsze prace, które mają się zakończyć za dwa lata. W miejscu starej zbrojowni, w sąsiedztwie auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej powstanie okazały budynek Instytutu Ekonomicznego uczelni. Zobacz, jak będzie wyglądał obiekt na wizualizacjach.

Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu do tej pory mieścił się przy ul. Jagiellońskiej w budynku tzw. „Ciuciubabki” który uczelnia wynajmowała od marszałka województwa małopolskiego.

Nowy gmach uczelni ma być odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną Instytutu Ekonomicznego, w którym żacy mogą się kształcić na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych.

Wśród oferowanych przez sądecką uczelnię kierunków znajduje się m.in. e - administracja, ekonomia, zarządzanie, a także ekonomika i organizacja przedsiębiorstw (studia magisterskie). Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego będzie mogła pomieścić około 1000 studentów.

Nową siedzibę instytutu wybuduj jest firma ERSbet, a projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio. Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20 - lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.

- W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. Przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn- informują władze uczelni.

Prace rozpoczęto od przekładki sieci kolidujących z budową i rozbiórki byłej zbrojowni.

Źródło: https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-w-tym-miejscu-powstaje-gmach-sadeckiej-pwsz/ar/c1-8013239

 

Stara zbrojownia przy al. Wolności została zburzona

30.11.2020

Kiedyś służył pogranicznikom, teraz będą z niego korzystać studenci. W budynku obok Biblioteki nowosądeckiej PWSZ będzie mieścić się Instytut Ekonomiczny.

– Cieszymy się też, że jest to miejsce blisko biblioteki, bo w tym momencie powstanie tu mikro campus, który będzie łączył w sobie zaplecze biblioteczne, infrastrukturalne, ale tez nowoczesny instytut, który w tym miejscu będzie fantastycznie funkcjonował – przekonuje rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, Tomasz Zacłona.

Klucze do gotowego budynku rektor PWSZ ma otrzymać do końca kwietnia 2022 roku.

– My też jako nauczyciele akademiccy czekamy na ten moment i mamy nadzieje, że wtedy kształcenie nie będzie zdalne, tylko będziemy mogli ten obiekt wykorzystywać w pełni. Do momentu, gdy przeszliśmy na nauczanie zdalne były takie instytuty, w których brakowało miejsca, a presja otoczenia zewnętrznego i pracodawców była bardzo duża aby otwierać nowe kierunki – dodaje.

Do tej pory studenci tych kierunków uczyli się w wynajmowanej od urzędu marszałkowskiego “ciuciubabce”.

Źródło: https://www.rdn.pl/news/stara-zbrojownia-przy-al-wolnosci-zostala-zburzona-zdjecia

 

20.11.2020

Nowy Sącz: ruszyła budowa Instytutu Ekonomicznego PWSZ

Kolejne miejsce w Nowym Sączu zmienia się właśnie w plac budowy. Przy al. Wolności, dosłownie za chwilę, będzie wznoszony budynek Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Obiekt ma być gotowy w połowie 2022 roku.

Instytut Ekonomiczny, utworzony w 1998 roku , jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce).

Czytaj także: Instytut Ekonomiczny PWSZ będzie miał nową siedzibę przy Alejach Wolności

Stała siedziba dla Instytutu Ekonomicznego jest budowana nieopodal biblioteki oraz auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. al. Wolności.

Inwestycja ruszyła. Teren, na którym będzie wznoszona nowa siedziba instytutu został wydzielony i ogrodzony. Pracuje specjalistyczny sprzęt.

Zadanie realizuje uznana sądecka firma

- Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego jest wybudowana na placu, na którym dziś jeszcze stoi budynek dawnej zbrojowni pograniczników – mówi Sławomir Sikora z biura prasowego PWSZ w Nowym Sączu. – Obecnie przekładana jest sieć kolidująca z budową, a następnie zostanie rozebrany budynek byłej zbrojowni.

W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na dwie mniejsze), szatnie i sklepik. Na pierwszym piętrze będzie się znajdowała sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie. W budynku będą także pomieszczenia sanitarne oraz techniczne. W piwnicach znajdą się m.in. garaże i magazyn.

Instytut Ekonomiczny kształci studentów na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie, a także studentów II stopnia na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw.

Studia na kierunkach oferowanych przez Instytut Ekonomiczny cieszą dużym zainteresowaniem. W tym roku akademickim, właśnie ten Instytut, po Technicznym, przyjął na pierwszy rok studiów najwięcej słuchaczy.

Na zdjęciach poniżej: pierwsze prace koparki na placu budowy nowego budynku Instytutu Ekonomicznego PWSZ

IE budowa sadeczanin 2

IE budowa sadeczanin 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/nowy-sacz-ruszyla-budowa-instytutu-ekonomicznego-pwsz-film-zdjecia

 

Koparki i budowlańcy już są. Ruszyła budowa gmachu dla Instytutu Ekonomicznego PWSZ

19.11.2020

Na ten dzień studenci i wykładowcy czekali od ponad 20 lat. Ruszyła budowa nowej siedziby dla Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa z Nowego Sącza.

Taki budynek stanie w pobliżu biblioteki PWSZ przy Alejach Wolności dobok Biblioteki PWSZ. Na placu, na którym dziś stoi jeszcze budynek dawnej zbrojowni pograniczników właśnie pojawiły się ekipy budowlane.

- Na parterze nowego gmachu przewidziano salę wykładową, szatnie i sklepik. Na pierwszym piętrze salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano garaże i magazyn. Będzie to bardzo nowoczesny i kazały budynek - mówi rektor PWSZ w Nowym Sączu Mariusz Cygnar

Instytut Ekonomiczny jako jedyny nie posiada własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ulicy Jagiellońskiej. Instytut Ekonomiczny kształci na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie, a II stopnia na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw.

Nowy gmach dla Instytutu Ekonomicznego przy Alejach Wolności ma być gotowy do końca 2022 roku. W kolejnych latach PWSZ planuje też rozbudowę budynków Instytutu Technicznego oraz Pedagogicznego.

Na zdjęciu poniżej: pierwsze prace koparki na placu budowy Instyhtutu Ekonomiocznego PWSZ, na drugim planie: stara zbrojownia przed zburzeniem

eska budowa IE1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Źródło: https://www.eska.pl/nowy-sacz/koparki-i-budowlancy-juz-sa-ruszyla-budowa-gmachu-dla-instytutu-ekonomicznego-pwsz-aa-YEBU-mdcn-z5RC.html

Takich atrakcji jeszcze nie było!

Zbliża się Małopolska Noc Naukowców z PWSZ. W przygotowanie listopadowego wydarzenia zaangażowało się ponad 600 naukowców i pracowników instytucji edukacyjnych oraz blisko 500 studentów z 75 kół naukowych. Wspólnie przygotowują warsztaty, pokazy, eksperymenty i wystawy, które zostaną zaprezentowane w piątek, 27 listopada, w formie online.

Tegoroczna 14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbywa się pod hasłem ”Jak naukowcy zmieniają świat”. Podczas wydarzenia, które wypracowało sobie zasłużoną renomę, i tym razem nie zabraknie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Sądecka uczelnia przygotowała dla uczestników nocy naukowców coś specjalnego. Na spotkanie zaprasza społeczność akademicka instytutów: ekonomicznego, języków obcych, kultury fizycznej, pedagogicznego, technicznego, a także instytutu zdrowia. Czym nas zaskoczą?

Czytaj też: Instytut Ekonomiczny PWSZ będzie miał nową siedzibę przy Alejach Wolności

Podczas tegorocznej edycji poznamy tajemnicę pieniądza, będziemy podążać śladami Harrego Pottera, dowiemy się, jak wygląda pierwszy rok życia dziecka i jak należy opiekować się noworodkiem. Nie zabraknie elementów samoobrony, tajników zimolecznictwa i krioterapii, quizu o polskich owadach, a także warsztatów z kleksografii. Pracownicy Instytutu Technicznego zapewnią nam rozrywkę na najwyższym poziomie w postaci iluzji optycznych i prezentacji mobilnych robotów. Uczelnia przygotowała również specjalne spotkania z doradcą zawodowym oraz indywidualne sesje coachingowe, które pomogą wybrać zawodową ścieżkę kariery niezdecydowanym, młodym ludziom, którzy mają przed sobą wiele wyborów.

Zobacz także: PWSZ: Inauguracja roku akademickiego w dobie pandemii jednak z nadzieją

Oferta Małopolskiej Nocy Naukowców adresowana jest do odbiorców w każdym wieku. Cel jest jeden: złapać naukowego bakcyla. Do udziału w wydarzeniu zachęca prorektor PWSZ dr Marek Reichel. Niestety, także i tym razem przedsięwzięciu przeszkodził koronawirus. Tegoroczne prezentacje odbędą się przez internet, a linki do poszczególnych spotkań zostaną uaktywnione tuż przed rozpoczęciem całego wydarzenia.

Szczegółowy program listopadowej nocy naukowców można znaleźć na stronie internetowej uczelni. Bądźcie czujni – niektóre propozycje wymagają wcześniejszej internetowej rejestracji.

Na zdjęciu: eksperyment z udziałem młodych widzów - palące się chemikalia

noc naukowcw sadeczanin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Źródło: https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/malopolska-noc-naukowcow-w-pwsz-takich-atrakcji-jeszcze-nie-bylo

 

14. Małopolska Noc Naukowców z nowosądeckim PWSZ!

21.11.2020

Ponad 600 naukowców i pracowników instytucji edukacyjnych, blisko 500 studentów z 75 kół naukowych przygotowuje warsztaty, pokazy, eksperymenty i wystaw, które zostaną zaprezentowane podczas 14. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców odbywającej się w tym roku pod hasłem „Jak naukowcy zmieniają świat”.

W wydarzeniu, które wypracowało sobie zasłużoną renomę, nie może zabraknąć – i nie zabraknie – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, uczestniczącej w nim od drugiej edycji.

Niestety, także i temu zdarzeniu scenariusz sufluje koronawirus. W tegorocznej edycji Nocy Naukowców prezentacje odbędą się poprzez Internet online.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu ma w ofercie 44 prezentacje dla uczestników od lat 5. Górnej granicy wieku – brak. Do spotkania z wybranymi zagadnieniami naukowymi zapraszają pracownicy naukowi i studenci: Instytutu Ekonomicznego (m.in.: Opowiadanie matematyczne, Królewska gra dla każdego, Tajemnica pieniądza), Instytut Języków Obcych (m.in.: „Śladami Harrego Pottera” – wyprawa edukacyjna, Motywacja do nauki języków obcych, Quiz o krajach niemieckojęzycznych), Instytut Kultury Fizycznej (m.in.: Pierwszy rok życia dziecka, pielęgnacja noworodka, Elementy samoobrony, Zimnolecznictwo czy krioterapia?), Instytut Pedagogiczny (m.in.: I ty możesz zostać pisarzem, Naj, naj, naj owady Polski (quiz), Kleksografia), Instytut Techniczny (m.in.: Laboratorium metrologii – świat w powiększeniu, Roboty mobilne, Iluzje optyczne... czy jesteś pewien tego co widzisz?), Instytut Zdrowia (m.in.: Zasady udzielania pierwszej pomocy, Opieka nad osobą starszą, wirtualne spacery po Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych, Od piramidy żywieniowej do talerza), Wydawnictwo Naukowe (Fenomen książki i czytania), Akademickie Biuro Karier (Konsultacje z doradcą zawodowym, Indywidualne sesje coachingowe, Poznaj siebie – Co chcę w życiu robić?).

– Mam nadzieję, że także w tym roku nasza propozycja uczestnictwa w wydarzeniach Nocy Naukowców – mimo, że zdalnie – online – spotka się z odzewem odbiorców. Zachęcamy, do odwiedzenia naszych Instytutów i pracowni w tym dniu. Nasza oferta adresowana jest do odbiorców w każdym wieku, niemniej zależy nam tych młodszych, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły, czy uczelni, nad tym co chcieliby robić w dorosłym, zawodowym życiu. Może te spotkania z wybranymi zagadnieniami naukowymi podczas Nocy Naukowców w naszej Uczelni sprawią, że złapią naukowego bakcyla. Z naszej strony w przygotowaniach wydarzenia zaangażowanych jest ponad 100 osób: pracowników akademickich, studentów, pracowników zaplecza administracyjnego i technicznego – zachęca prorektor PWSZ dr Marek Reichel.

Szczegółowy program Nocy Naukowców przygotowany przez sądecką Uczelnię, wraz z opisem wydarzeń znajduje się na stronach internetowych PWSZ: https://www.pwsz-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/wydarzenia/3512-malopolska-noc-naukowcow-2020

Niektóre propozycje wymagają wcześniejszej internetowej rejestracji.

Część przygotowanych specjalnie na ten dzień (noc) prezentacji emitowanych będzie kilkakrotnie w godzinach od 12 do 24, ale tylko w piątek, 27 listopada. Linki do poszczególnych wydarzeń przygotowanych przez PWSZ w ramach Nocy Naukowców zostaną uaktywnione tuż przed rozpoczęciem całego wydarzenia.

Na zdjęciu: artystyczna wizja eksperymentów: dwójka uczniów szkóly podstawowej w kolorowych dymach

2018 29 09 2018 1 noc naukowcw2 miastoNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Źródło: https://miastons.pl/nowy-sacz/14-malopolska-noc-naukowcow-z-nowosadeckim-pwsz/

 

Podsumowanie Nocy Naukowców w PWSZ

2.12.2020

– Nie ukrywam, trochę obawialiśmy się, jak duże będzie zainteresowanie i oddźwięk na naszą – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – wirtualną bogatą ofertę uczestnictwa w Małopolskiej Nocy naukowców. Sytuacja wywołana epidemią jest dla nas wszystkich bardzo trudna zarówno sama organizacja jak i przekaz dla wszystkich zainteresowanych – podsumowuje Noc Naukowców w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu – rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

– Uczymy się na większości kierunkach zdalnie i organizujemy różne wydarzenia także w formie on-line. Obawialiśmy się, że adresaci naszej oferty mogą mieć dość komputera, bo są to przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych i młodzież klas średnich. Szczęściem tego wydarzenia jest to, iż „czarny” scenariusz się nie sprawdził. W poprzednich latach nie liczyliśmy osób odpowiadających na nasze zaproszenie, którzy uczestniczyli bezpośrednio w różnych formach zajęć czy wykładach podczas Nocy Naukowców. Tym razem mogliśmy zrobić taką analizę komputerową.

Z satysfakcją odnotowujemy, że z propozycji Uczelni skorzystało ok. 5,5 tys. osób. Około 100 naszych pracowników naukowych i studentów przygotowało i nagrało 44 prezentacje i wykłady. Było to możliwe dzięki aktywowanych na uczelnianej stronie linków do poszczególnych zajęć tematycznych. Najpopularniejsze z nich miały po kilkaset odsłon i uczestników! Sądzę, że to jest najlepsze podziękowanie i satysfakcja dla naszych pracowników za ich zaangażowanie. Miejmy nadzieję że kolejna przyszłoroczna Noc Naukowców będzie odbywała się w zupełnie innych warunkach, gdzie każdy będzie mógł odwiedzić naszą Uczelnię i uczestniczyć w rzeczywistych zajęciach i eksperymentach – dopełnia rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

Najwięcej odsłon miały prezentacje: „Iluzje optyczne... czy jesteś pewien tego co widzisz?” przygotowana przez pracowników Instytutu Technicznego, „Królewska gra dla każdego” Instytutu Ekonomicznego oraz filmowe wykłady i pokazy: „Elementy samoobrony”, „Zimnolecznictwo czy krioterapia?” (Instytut Kultury Fizycznej), „Laboratoria inżynierii materiałowej”, „Roboty mobilne” (Instytut Techniczny), „Zasady udzielania pierwszej pomocy”, „Zalecenia dotyczące zdrowego żywienia – od piramidy żywieniowej do talerza” (Instytut Zdrowia), „Laboratorium w kuchni”, „Fleksografia” (Instytut Pedagogiczny), „Motywacja do nauki języków obcych” oraz konkursy: „Quiz o krajach niemieckojęzycznych”, „Wschodniosłowiańscy sąsiedzi Polski” (Instytut Języków Obcych).

Źródło: https://twojsacz.pl/podsumowanie-nocy-naukowcow-w-pwsz/

 

Podsumowanie Nocy Naukowców w PWSZ w Nowym Sączu

6.12.2020

– Nie ukrywam, trochę obawialiśmy się, jak duże będzie zainteresowanie i oddźwięk na naszą – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – wirtualną bogatą ofertę uczestnictwa w Małopolskiej Nocy naukowców. Sytuacja wywołana epidemią jest dla nas wszystkich bardzo trudna zarówno sama organizacja jak i przekaz dla wszystkich zainteresowanych – podsumowuje Noc Naukowców w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu – rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

– Uczymy się na większości kierunkach zdalnie i organizujemy różne wydarzenia także w formie on-line. Obawialiśmy się, że adresaci naszej oferty mogą mieć dość komputera, bo są to przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych i młodzież klas średnich. Szczęściem tego wydarzenia jest to, iż „czarny” scenariusz się nie sprawdził. W poprzednich latach nie liczyliśmy osób odpowiadających na nasze zaproszenie, którzy uczestniczyli bezpośrednio w różnych formach zajęć czy wykładach podczas Nocy Naukowców. Tym razem mogliśmy zrobić taką analizę komputerową.

Z satysfakcją odnotowujemy, że z propozycji Uczelni skorzystało ok. 5,5 tys. osób. Około 100 naszych pracowników naukowych i studentów przygotowało i nagrało 44 prezentacje i wykłady. Było to możliwe dzięki aktywowanych na uczelnianej stronie linków do poszczególnych zajęć tematycznych. Najpopularniejsze z nich miały po kilkaset odsłon i uczestników! Sądzę, że to jest najlepsze podziękowanie i satysfakcja dla naszych pracowników za ich zaangażowanie. Miejmy nadzieję że kolejna przyszłoroczna Noc Naukowców będzie odbywała się w zupełnie innych warunkach, gdzie każdy będzie mógł odwiedzić naszą Uczelnię i uczestniczyć w rzeczywistych zajęciach i eksperymentach – dopełnia rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

Najwięcej odsłon miały prezentacje: „Iluzje optyczne... czy jesteś pewien tego co widzisz?” przygotowana przez pracowników Instytutu Technicznego, „Królewska gra dla każdego” Instytutu Ekonomicznego oraz filmowe wykłady i pokazy: „Elementy samoobrony”, „Zimnolecznictwo czy krioterapia?” (Instytut Kultury Fizycznej), „Laboratoria inżynierii materiałowej”, „Roboty mobilne” (Instytut Techniczny), „Zasady udzielania pierwszej pomocy”, „Zalecenia dotyczące zdrowego żywienia – od piramidy żywieniowej do talerza” (Instytut Zdrowia), „Laboratorium w kuchni”, „Fleksografia” (Instytut Pedagogiczny), „Motywacja do nauki języków obcych” oraz konkursy: „Quiz o krajach niemieckojęzycznych”, „Wschodniosłowiańscy sąsiedzi Polski” (Instytut Języków Obcych)

PWSZ uczestniczy w Nocy Naukowców bodaj od drugiej edycji. Doświadczenia minionych lat, zainteresowanie tego typu wydarzeniami, potwierdzone i w tej edycji, prowadzi do oczywistego wniosku: nie zabraknie sądeckiej Uczelni także za rok. Analiza statystyki odsłon i wnioski będą pomocne w organizowaniu kolejnej Nocy Naukowców i podobnych wydarzeń. Dla Uczelni, to znakomita promocja. Oczywiście, najważniejszy jest bezpośredni kontakt z odbiorcami działań. Być może niektórzy także spośród obecnych uczestników tego wydarzenia będą studentami PWSZ.

Źródło: https://www.starosadeckie.info/edukacja/podsumowanie-nocy-naukowcow-w-pwsz-w-nowym-saczu/

Źródło: https://www.ntvsadecka.pl/2020/10/27/w-obiektywie-mariusz-cygnar-rektorem-pwsz/

Na zdjęciach poniżej: rektor PWSZ, dr hab. Mariusz Cygnar - konferencja prasowa rektora reelekta oraz prorektorów

27 10 2020 rektor4

27 10 2020 rektor3

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciach poniżej, od lewej: prorektor dr Halina Potok, prorektor dr Marek Reichel

27 10 2020 rektor1

27 10 2020 rektor2

 

 

W PWSZ w Nowym Sączu trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. W tym roku, ze względu na pandemię, rekrutacja przebiega w inny sposób niż w latach ubiegłych, czyli elektronicznie.

Źródło: https://www.ntvsadecka.pl/2020/10/27/trwa-rekrutacja-w-pwsz-w-nowym-saczu/

 Tegoroczne rozdanie nagród dla laureatów Rankingu Oceny Aktywności Gmin przybrało wyjątkową formę. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiologiczne wywołane pandemią COVID-19, finał plebiscytu odbył się online. Wiemy już, który samorząd uzyskał najlepszy wynik za rok 2019. Zobaczcie, kto został liderem wśród gmin Subregionu Sądeckiego.

Ocena Aktywności Gmin to wyjątkowe wydarzenie, które pokazuje jaką pracę wykonały samorządy w Subregionie Sądeckim przez poprzedni rok. Na ranking składa się pięć modułów, które wskazują na kondycję gmin w różnych obszarach ich działalności. Zespół niezależnych ekspertów z Instytutu Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu analizuje 24 wskaźniki. Usystematyzowane i opracowane informacje o gminach z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, pozwoliły na wyłonienie niekwestionowanych liderów wśród samorządów Subregionu Sądeckiego.

Badacze, pod kierownictwem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza, wzięli pod uwagę aż 39 jednostek samorządowych z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego i miasta Nowego Sącza. Ranking Oceny Aktywności Gmin to nie tylko idealna okazja na docenienie wysiłków samorządów w pracy na rzecz "Małych Ojczyzn", ale również informacja dla mieszkańców o kondycji ich gminy.

Przyznanie nagród dla najlepszych w tym roku odbyło się w formie online. W siedzibie redakcji Sądeczanin pojawili się przedstawiciele nagrodzonych samorządów z kategorii głównej.

Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin za rok 2019

Ocena końcowa

 1. Muszyna - 137,70*
 2. Gorlice (miasto) – 130,77
 3. Nowy Sącz – 129,32
 4. Stary Sącz – 128,18

*liczba uzyskanych punktów

Moduł I. Generowanie dochodów

 1. Muszyna
 2. Chełmiec
 3. Nowy Sącz

Moduł II. Pozainwestycyjne działalność gospodarcza

 1. Laskowa
 2. Krynica-Zdrój

Moduł III. Aktywność inwestycyjna gminy

 1. Stary Sącz
 2. Łącko
 3. Nawojowa

Moduł IV. Efekty polityki społecznej

 1. Nowy Sącz
 2. Krynica-Zdrój
 3. Łużna

Moduł V. Dynamika

 1. Moszczenica
 2. Łużna
 3. Muszyna

W module trzecim, „Aktywność inwestycyjna gminy”, badacze z Instytutu Ekonomicznego PWSZ analizowali aż osiem wskaźników: udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem, wydatki majątkowe per capita, skorygowany wskaźnik relacji wydatków majątkowych do wydatków na obsługę zadłużenia, wydatki majątkowe na transport, łączność, oświatę i wychowanie per capita, wydatki na gospodarkę mieszkaniową oraz gospodarkę komunalną i ochronę środowiska per capita, a także środki unijne per capita.

Powyższy spis wskaźników może wywoływać koszmary senne, ale warto wiedzieć, że ta kategoria skupia się na wydatkach inwestycyjnych. Ważne jest tutaj jak gmina pomnaża swój majątek oraz jak zaspokaja potrzeby mieszkańców. Im więcej samorząd inwestuje, tym lepiej dla mieszkańców. Oczywiście dużo zależy od sytuacji finansowej gminy, przyjętej strategii, prowadzonej polityki czy poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania (tutaj odpowiedzią jest ostatni wskaźnik – środki unijne per capita).

Która gmina jest najbardziej aktywna jeśli chodzi o inwestowanie? Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020 pokazują, że Stary Sącz. Zaraz za nim uplasowało się Łącko. Podium zwojowały gminy powiatu nowosądeckiego. Czołówkę liderów zamknęła gmina Nawojowa.

Kategoria czwarta, „Efekty polityki społecznej”, to pokazanie za pomocą liczb i tabelek tego, jak żyje się mieszkańcom gminy. Niezależni eksperci sprawdzają tutaj siedem wskaźników tj.: saldo migracji na 1000 mieszkańców, stopa bezrobocia rejestrowanego, wydatki na ochronę zdrowia per capita, liczba organizacji pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia) na 1000 mieszkańców, wpływy z PIT per capita, wskaźnik komputeryzacji szkół, wyniki egzaminów gimnazjalnych według miejsca zamieszkania. Wiemy więc, ilu mieszkańców ucieka z gminy w poszukiwaniu lepszych warunków, jak radzą sobie szkoły. „Efekty polityki społecznej” pokazują na jakim poziomie realizowana jest edukacja i ochrona zdrowia w danym samorządzie.

W tej kategorii ostatnie miejsce podium zajęła gmina Łużna z powiatu gorlickiego. Na drugim miejscu uplasowała się Krynica-Zdrój, a liderem zostało miasto Nowy Sącz.

Ostatni moduł bada dynamikę zmian, zachodzących w gminach według wskaźników Oceny Aktywności Gmin. Kategoria ta może pokazywać, który samorząd w ciągu roku wykonał największe postępy. Trzecie miejsce zajęła Muszyna. Dwa pierwsze miejsca należały jednak do gmin wiejskich z powiatu gorlickiego. Gmina Łużna zajęła drugie miejsca, a Moszczenica została liderem spośród wszystkich samorządów Subregionu Sądeckiego.

Szczegółowe wyniki z każdej kategorii możesz znaleźć TUTAJ. Sprawdź, które miejsce zajęła twoja gmina. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Źródło: https://www.sadeczanin.info/gospodarka/ranking-oceny-aktywnosci-gmin-poznalismy-liderow-wsrod-samorzadow-w-regionie

 

Najlepsze samorządy w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie twoja gmina

28.10.2020

 Ranking Oceny Aktywności Gmin tworzony jest przez niezależnych ekspertów z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. Działalność samorządów Subregionu Sądeckiego oceniana jest w pięciu kategoriach. Wyniki rankingu są również ważnym wskaźnikiem dla mieszkańców Sądecczyzny, pokazującym jak radzi sobie ich gmina. Zobaczcie, listę laureatów edycji 2020. Czy znalazła się na niej wasza gmina?

Znamy już wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020. Relację z kameralnego rozdania nagród możecie zobaczyć tutaj: Poznaliśmy liderów wśród samorządów w regionie.

Nagrody w tym roku, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, przyznawane było tylko w głównej kategorii, która podsumowuje wyniki z pięciu kategorii. Nagrodę za czwarte miejsce odebrał burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek. Na trzecim miejscu uplasował się Nowy Sącz. Drugie miejsce za działalność w 2019 roku uzyskało miasto Gorlice. Na podium po raz kolejny stanęła Muszyna. Nagrodę dla gminy odebrał burmistrz, Jan Golba.

Zobacz nasze rozmowy z laureatami Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020.

Na ten ranking, poza oceną końcową, składa się pięć kategorii. Wyniki w tych modułach pokazują, że wielkość gminy nie ma znaczenia – dzięki swojej pracy, każdy może zostać liderem. Poznaj laureatów każdej kategorii w naszym wideo.

Na kategorię pierwszą „Generowanie dochodów” składa się pięć wskaźników. Dają one pogląd na to jak radzi sobie samorząd pod względem finansowym. Badacze z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej analizują relację nadwyżki operacyjnej do wydatków bieżących, nadwyżkę operacyjną per capita, udział dochodów własnych w dochodach ogółem, dochody własne per capita oraz wpływy z podatków i opłat lokalnych per capita.

Jeśli te pojęcia brzmią dla was jak „czarna magia”, koniecznie sprawdźcie nasz słowniczek pojęć dotyczący Oceny Aktywności Gmin.

W kategorii „Generowanie dochodów” trzecie miejsce zajęło miasto Nowy Sącz, drugie – gmina Chełmiec. Rywali pokonała Muszyna, która w tym module również okazała się najlepsza.

Nowe przedsiębiorstwa to nowe szanse na rozwój gospodarczy. Zadaniem samorządów jest zapewnienie im korzystnych warunków rozwoju i likwidowanie barier, które go hamują. Jak w tym wszystkim mają się wydatki na promocję? Gminy dbają o swój pozytywny wizerunek, aby być atrakcyjną dla inwestorów, turystów oraz mieszkańców. W skrócie działa to tak: im lepsza promocja gminy – tym lepsza sytuacja ekonomiczna mieszkańców. To właśnie sprawdza moduł drugi „Pozainwestycyjna działalność gospodarcza”.

W kategorii tej brane pod uwagę są cztery wskaźniki: liczba nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba wyrejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, wydatki na promocję gminy per capita oraz wpływy z CIT per capita (stanowiące dochód budżety gminy).

Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin pokazują, że najlepiej w Subregionie Sądeckim poradziła sobie gmina Laskowa. Mała gmina wiejska z powiatu limanowskiego wyprzedziła Krynicę-Zdrój. Trzecie miejsce zajęła gmina z powiatu gorlickiego – Sękowa.

 

Źródło: https://sadeczanin.info/gospodarka/najlepsze-samorzady-w-regionie-sprawdz-jak-poradzila-sobie-twoja-gmina

Do przetargu rozpisanego przez PWSZ stanęło sześć firm. Trzy oferty mieściły się w budżecie, który wynosi ponad 26 mln zł. Ostatecznie uczelnia podpisała umowę z wykonawcą, którym została firma eRSbet.

Jak podkreśla rektor PWSZ Mariusz Cygnar, Instytut Ekonomiczny jest jedynym bez własnego budynku, a jego siedziba znajduje się na razie w tzw. Ciuciubabce.

– My od 20 lat dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego mamy, w oparciu o umowę najmu, możliwość korzystania. Instytut się rozrasta, jest coraz więcej studentów, mamy ciekawą ofertę kształcenia, więc tutaj ta inwestycja jest niezbędna. Budynek będzie okazały, ma mieć około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych łącznie z parkingiem podziemnym – wyjaśnia rektor.

Nowy gmach Instytutu Ekonomicznego ma stanąć do końca 2022 r. przy Al. Wolności, obok Biblioteki PWSZ na placu, na którym dziś jeszcze stoi budynek dawnej zbrojowni pograniczników.

Instytut Ekonomiczny kształci na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie, a II stopnia na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw.

Źródło: https://www.rdn.pl/news/rusza-budowa-instytutu-ekonomicznego-nowym-saczu

 

Lada dzień rozpoczyna się budowa Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ.

Wykonawcą będzie eRSbet

nadesłane do redakcji 14 października 2020

Sześć firm ubiegało się w postępowaniu przetargowym o zlecenie na budowę budynku Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Trzy oferty mieściły się w budżecie zamawiającego wynoszącym 26,2 mln zł. Oferty wykonawców wahały się między 18,4 mln zł a 30,8 mln zł.

Przetarg uprawomocnił się 9 października br., a 13 października, w Rektoracie PWSZ, podpisano umowę z wykonawcą, którym będzie sądecka firma eRSbet.

Ze strony Uczelni, z upoważnienia rektora Mariusza Cygnara, podpisali ją: kanclerz Zbigniew Gorgosz i kwestor Halina Marcisz, a ze strony wykonawcy – prezes firmy – Rafał Stanuszek.

Nowy gmach Instytutu Ekonomicznego ma stanąć do końca 2022 r., przy Al. Wolności, obok Biblioteki PWSZ na placu, na którym dziś jeszcze stoi budynek dawnej zbrojowni pograniczników.

W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. na parterze będzie mieściła się sala wykładowa, szatnie i sklepik a na pierwszym piętrze – kolejna sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano garaże i magazyn.

Instytut Ekonomiczny kształci na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie oraz na studiach II stopnia – na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw.

Choć był jednym z trzech pierwszych instytutów utworzonej w 1998 roku PWSZ, jako jedyny nie posiada własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, (w tzw. Ciuciubabce).

Studia na kierunkach oferowanych przez Instytut Ekonomiczny cieszą dużym zainteresowaniem. W tym roku akademickim, właśnie ten Instytut, po Technicznym, przyjął na pierwszy rok najwięcej słuchaczy.

Projekt gmachu Instytutu Ekonomicznego przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio.

Inwestor przejmie plac budowy w najbliższych dniach, a prace rozpocznie od przełożenia sieci kolidujących z budową i rozbiórki byłej zbrojowni.

Źródło: https://www.dts24.pl/lada-dzien-rozpoczyna-sie-budowa-instytutu-ekonomicznego-sadeckiej-pwsz/