W dniach 16-17 maja odbyło w Zakopanem seminarium naukowe ph. „Małopolska - wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont”. W seminarium naszą Uczelnię reprezentowali: dr Marek Reichel prorektor ds. nauki i rozwoju oraz dr Jarosław A. Handzel członek Rady Uczelni.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Witold Kozłowski marszałek województwa ałopolskiego, który uczestniczył w pierwszym dniu debaty, a także rektorzy małopolskich uczelni wyższych oraz konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj.

W programie seminarium przewidziano dwa panele.

Uczestnicy panelu pierwszego, gospodarczego obradowali na temat „Gospodarka Małopolski w i po kryzysie”, a panel drugi – rektorski poświęcony był Małopolsce, jako ośrodku akademickim na europejskiej mapie szkół wyższych.

W trakcie seminarium 17 rektorów i prorektorów małopolskich uczelni wyższych podpisali umowę Erasmus+ Inn HUB, czyli programu Unii Europejskiej wspierającego międzynarodową wymianę edukacyjną oraz realizację projektów w dziedzinie edukacji, szkoleń i sportu. Ze strony PWSZ dokument podpisał dr Marek Reichel prorektor ds. nauki i rozwoju.

Podczas seminarium w Zakopanem odbyło się również kolejne posiedzenie Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski. Przedstawiciele małopolskich uczelni wyższych dyskutowali m.in. o możliwości powstania i wdrożenia Regionalnego Programu Adaptacji Zawodowej Uchodźców z Ukrainy.

W drugim dniu obrad odbył się panel geopolityczny ph. „Wojna w Ukrainie - implikacje dla Małopolski” z udziałem Wiaczesława Wojnarowśkyjego konsul generalny Ukrainy w Krakowie.

Uczelniana Rada Samorządu Studentów PWSZ w Nowym Sączu serdecznie zaprasza na Juwenalia - największe święto studentów - które odbędzie się w dniach 20-22 maja 2022 r. Szczególnie gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w pochodzie po klucze do Miasta (start: sobota godz. 11:00 Dworzec PKP) – niech będzie wesoło i kolorowo!!!

 

Piątek - Karaoke i impreza studencka w Klubie Bohema

Sobota - Pochód Studentów spod Dworca PKP do Ratusza; Bieg o Puchar Rektora; Wieczór Stand-Up w Restauracji Stare Kino

Niedziela - Koncerty w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim, wystąpią m.in. Zespół Opium, Norbi, GROMEE

 

Program Juwenaliów można śledzić na Facebook`u "Uczelniana Rada Samorządu Studentów PWSZ w Nowym Sączu"

ZAPRASZAMY!!!

juwenalia 2022

Jak co roku w naszej Uczelni, także i w tym, już bez ograniczeń pandemicznych, zorganizowaliśmy w Instytucie Pedagogicznym Dzień otwarty. Tym razem naszą ofertę, ze względu na tak różnorodny i szeroki zakres, zaprezentowaliśmy w dwóch turach: 25 kwietnia był to dzień artystyczno-projektowy i 13 kwietnia (choć to piątek, nie był dla nas pechowy) - dzień nauk społecznych.

Uczniowie szkół średnich, przede wszystkim ostatnich – maturzyści, ale też podstawowych mieli możliwość zapoznać się z propozycją studiów w naszym Instytucie oraz przyjrzeć się i uczestniczyć w ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich, specjalistów z różnych dyscyplin naukowych, którzy w pracowniach metodycznych: wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, terapii, socjoterapii, logopedii, teorii wychowania i dydaktyki oraz informatyki prowadzili zajęcia w niekonwencjonalny sposób.

W drugi, nasz Dzień otwarty w Instytucie Pedagogicznym przygotowaliśmy pokazy, prezentacje, warsztaty masażu logopedycznego, tutoring oraz interaktywne wykłady.

Nasi goście poznawali Instytut oraz uczestniczyli w szybkim kursie tworzenia prostych piktogramów oraz tworzenia dźwiękowych komunikatów, w wykładzie nt. przeżywania i wykorzystania czasu uwięzienia przez osadzonych, uwarunkowaniach efektywnego uczenia się, o narzędziach tutoringu, o klasie szkolnej jako środowisku uczenia się, wychowania i kierowaniu nią, w ćwiczeniach w odmianie nazwisk, zajęciach z masażu logopedycznego. Mogli również współuczestniczyć w projektowaniu zabawki - maskotki na festiwal folklorystyczny, np. na Święto Dzieci Gór.

Odwiedzający Instytut Pedagogiczny mogli porozmawiać z wykładowcami i studentami, obejrzeć bardzo ciekawe prace studentów edukacji artystycznej, które zdobią korytarze, sale wykładowe oraz ćwiczeniowe. Studenci III roku Pedagogiki resocjalizacyjnej i mediacji studiów stacjonarnych przekazywali gościom informacje dotyczące oferty edukacyjnej, zasad rekrutacji na studia oraz opisywali studenckie życie.

Instytut odwiedzały indywidualne osoby oraz zorganizowane grupy, w tym, między innymi, trzecia klasa Liceum Ogólnokształcącego nr VI z Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.

Jakub Rzeszowski - student pierwszego roku na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu zajął pierwsze miejsce i wywalczył złoty medal w zawodach o Puchar Polski Federacji MFR (Polish Cup 2022 International) w Radlinie w nowoczesnych sztukach walki w konkurencji pointfighting.

Nowoczesne sztuki walki, to młoda dyscyplina zwana też, nieformalnie, trickingiem, łączące uznane już sztuki walki z gimnastyką i breakdance. Ma na celu stworzenie estetycznego połączenia salt, kopnięć i obrotów.

Jakub Rzeszowski trenuje od pięciu lat, a rok wcześniej, w tych samych zawodach wywalczył, jak nam powiedział: „tylko” wicemistrzostwo w tej samej kategorii.

Student naszej Uczelni trenuje pod kierunkiem pracownika PWSZ mgr. Piotra Dobosza w zespole Astral Team działającym przy Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Jakub Rzeszowski w drużynie z: Grzegorzem Skoczniem oraz Pawłem Bienikiem na zawodach w Radlinie wywalczyli też brąz w kategorii pointfighting team challenge.

W zawodach w 19 konkurencjach rywalizowało 267 zawodników, z 31 klubów, z czterech, poza Polską krajów: Irlandii, Słowacji, Czech i Ukrainy.

Na zdjęciach: złoty medal Polish Cup 2022 International Federacji MFR oraz brązowa drużyna Astral Team, od lewej: Paweł Bieniek, Grzegorz Skoczeń, Jakub Rzeszowski, Daniel Świdrak

 

dzień otwarty ijo 17.05

 

Zapraszamy do Instytutu Języków Obcych w dniu 17 maja 2022 r. na Dzień Otwarty wszystkich zainteresowanych maturzystów, uczniów szkół średnich, uczniów szkół podstawowych na ciekawe zajęcia, warsztaty, quizy oraz spotkania z wykładowcami i studentami.

 

Program:

dzień otwarty ijo 17.05.2022 r. program

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Małopolski w Piłce Nożnej. Znakomicie zaprezentowali się w tych mistrzostwach studenci PWSZ w Nowym Sączu. Ubiegłoroczni wicemistrzowie Polski wygrali wszystkie swoje mecze i zdobyli złoty medal.

W fazie grupowej pokonali:

AZS Uniwersytet Jagielloński 14:0
AZS Politechnika Krakowska 2:1
AZS AWF Kraków 3:1

W meczu półfinałowym jako mistrzowie grupy B pokonali w Krakowie drugą drużynę grupy A AZS Uniwersytetu Ekonomicznego 2:2 w karnych 5:4.

W meczu finałowym na boisku Hutnika Kraków Sądeczanie po raz drugi zmierzyli się z drużyną AZS AWF, która w półfinale pokonała AZS AGH Kraków. Mecz był bardzo zacięty. W regulaminowym czasie zakończył się remisem 2:2, a o złotym medalu zadecydowały rzuty karne, w których studenci z Nowego Sącza po raz drugi wykazali swoją wyższość wygrywając 4:3.

Dzięki temu zwycięstwu Sądeczanie awansowali do turnieju półfinałowego Akademickich Mistrzostw Polski, który odbędzie się w Rzeszowie 22-24.05.2022 r. W turnieju tym zmierzą się najlepsze drużyny akademickie z województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Turniej finałowy w tym roku odbędzie się w Gdańsku, a zwycięzca tego turnieju reprezentował będzie Polskę na Akademickich Mistrzostwach Europy.

W ubiegłym roku studenci z Nowego Sącza przegrali dopiero w finale w Opolu z drużyną AZS Uniwersytet Szczeciński naszpikowaną zawodnikami Pogoni Szczecin i Błękitnych Stargard - byli o krok od największego sukcesu w tej najbardziej prestiżowej dyscyplinie sportu.

- Zrobiliśmy pierwszy krok do finału w Gdańsku, ale przed nami bardzo trudne mecze w Rzeszowie – powiedział trener Zbigniew Małek wykładowca i prezes AZS PWSZ Nowy Sącz. Akademickie Mistrzostwa Polski rozgrywane są w 35 dyscyplinach, a piłka nożna jest z nich najbardziej prestiżową. Rywalizacja w piłce nożnej stoi na bardzo wysokim poziomie. W meczach o medale występują zawodnicy I, II i III ligi oraz zawodnicy z zaplecza ekstraklasy. Sukces naszej drużyny jest tym większy, że składa się ona z zawodników występujących w IV lidze, okręgówce i A-klasie. Są to głównie studenci Instytutu Kultury Fizycznej kierunku Wychowanie Fizyczne, Fizjoterapia i Bezpieczeństwo Wewnętrzne oraz Instytutu Ekonomicznego i Instytutu Technicznego. Studenci za zdobycie medalu AMP, oprócz satysfakcji sportowej mogą liczyć na dodatkowe punkty do stypendium oraz na Indywidualną Nagrodę Rektora, którą po raz pierwszy otrzymali w tym roku za ubiegłoroczny srebrny medal AMP. Bardzo dziękuję władzom uczelni za wsparcie finansowe oraz wykładowcom za wyrozumiałość, zwłaszcza gdy mistrzostwa odbywają się w okresie sesji egzaminacyjnej. Dziękuję również trenerom drużyn, w których na co dzień występują moi zawodnicy, za umożliwianie udziału w całym cyklu Akademickich Mistrzostw Polski.

W Akademickich Mistrzostwach Małopolski PWSZ Nowy Sącz reprezentowali: (bramkarze) Sebastian Rejentowicz i Maciej Śmierciak oraz Kamil Baran, Kacper Skrzatek, Jakub Leśniak, Jakub Niemas, Jakub Kowalski, Kacper Tokarczyk, Paweł Pławecki, Szymon Dziedzina, Patryk Janik, Tomasz Magdziarczyk, Kamil Palacz, Chlipała Jan, Konrad  Krasiński, Jakub Przychocki,  Dariusz Kożuch, Piotr Rymarczyk, Szymon Miśkowiec i Damian Dzięciołowski.

Wszystkie 4 zespoły będą reprezentować Małopolskę w Półfinale Akademickich Mistrzostw Polski w Rzeszowie 22-24.05.2022

Fotorelacja z finału Akademickich Mistrzostw Małopolski w Piłce Nożnej:

Zdjęcia dzięki uprzejmości AZS Kraków

28 kwietnia 2022 r., w Instytucie Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Pedagogicznych Kół Naukowych nt. "Różne konteksty pracy zawodowej pedagoga". Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Pedagogów działające w Instytucie. Uczestniczyli w niej jego członkowie wraz z opiekunami: dr hab. Zdzisławą Zacłoną, prof. PWSZ oraz dr Joanną Jachimowicz. Swoją obecnością zaszczycili nas również studenci Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie pod opieką dr mgr Hedvigą Hafičovą, PhD.

Konferencja rozpoczęła się uroczystym przywitaniem przez dyrektora Instytutu Pedagogicznego dr hab. Zdzisławę Zacłonę, prof. PWSZ i przewodniczącą Koła Naukowego Pedagogów Łucję Wardęgę, studentką trzeciego roku Pedagogiki resocjalizacyjnej i mediacji.

Wykład wiodący przygotowała dr Joanna Jachimowicz, która omawiała wyniki badań empirycznych dotyczących działalności w pedagogicznym studenckim kole naukowym.

Tematami referatów, które podejmowali studenci - członkowie Koła Naukowego Pedagogów były:

  • Znaczenie warsztatów kulinarnych w wychowaniu i resocjalizacji – Łucja Wardęga,
  • „Bądź sobą, szukaj własnej drogi (…)” – śladami szkół im. Janusza Korczaka – Danuta Psonak,
  • Symptomy wypalenia zawodowego nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w świetle badań    własnych – Angelika Miarecka,
  • Obraz nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w opinii uczniów klas III – Magdalena Lorczyk,
  • Z tradycją w nowoczesność – innowacyjność placówek wychowania przedszkolnego – Natalia Nowak.

Studenci Uniwersytetu Preszowskiego dzielili się refleksjami ze swoich doświadczeń, mówić o:

  • Nawykach żywieniowych uczniów w programie studiów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej - Mgr. Beáta Sakalová,
  • Fotografii kolorowej w sztuce dziecięcej - Viktória Tomková,
  • Specjalnym programie edukacyjnym na rzecz zdrowego spędzania czasu wolnego dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną - Miroslava Pavúková,
  • Land art jako źródło inspiracji w sztuce - Zuzana Karaščáková,
  • Historycznym kontekście opieki nad dziećmi z zaburzeniami zachowania na Słowacji - Tomáš Kandrik.

Referaty dopełniały krótkie zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy konferencji mogli wykonać kolorowanie czarno-białych fotografii oraz stworzyć własny projekt z zakresu land art.

Międzynarodowa konferencja wzbogaciła studentów o wiele nowych doświadczeń i inspirowała do pedagogicznej refleksji. Poruszona problematyka jest ważna i aktualna, dobrze koresponduje z pracą zawodową pedagoga. Konferencja była też okazją do nawiązania nowych znajomości, rozwoju umiejętności językowych, zapoznania się z ciekawostkami i działaniami pedagogicznymi funkcjonującymi w innym kraju. Udział członków koła w konferencji został potwierdzony stosownymi certyfikatami.

Konferencję prowadziły członkowie zarządu Koła Naukowego Pedagogów w składzie: Łucja Wardęga, Magdalena Cynar oraz Magdalena Chruślicka.

 

Zdjęcia autorstwa Aleksandry Drożdżak studentki drugiego roku kierunku Edukacja Artystyczna (grupa zajęć specjalizacyjnych Sztuki wizualne z grafiką projektową i fotografią).

 

 

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i prosimy o przekazanie informacji nauczycielom oraz uczniom.

Instytut Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

(Zakład edukacji artystycznej i sztuk wizualnych – kierunki artystyczno-projektowe)

przy współpracy z:

Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu,

Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Podolu-Górowej

zapraszają do wzięcia udziału w XII edycji Międzypowiatowego konkursu plastycznego

dla uczniów wszystkich szkół Sądecczyzny i powiatów ościennych oraz osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych

pod patronatem:

JM Rektora PWSZ w Nowym Sączu

dr. hab. inż. Mariusza Cygnara, prof. PWSZ

oraz

Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

dr. Roberta Ślusarka

pt. „Pejzaż sądecki – w moich oczach”

 

Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym regulaminie.

26.04.2022 r. Rektor PWSZ w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ podpisał trójstronne porozumienie ze Stowarzyszeniem Klub Aktywnych Mam w Nowym Sączu i Fundacją Eagle-Orzeł Educational and Cultural Exchange, Inc.

Porozumienie zostało zawarte na potrzeby organizacji zajęć językowych dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania omówiono możliwości realizacji wspólnych działań Uczelni,  Stowarzyszenia i Fundacji.

Z ramienia  Uczelni w spotkaniu uczestniczyli JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ  i Prorektor ds. nauki i rozwoju dr Marek Reichel, a Stowarzyszenie reprezentowały: Małgorzata Szlag - prezes Stowarzyszenia i Anna Rzepka - V-ce prezes Stowarzyszenia.

Klub Aktywnych Mam to  miejsce na realizowanie swoich pomysłów, pasji, dzielenie się swoimi doświadczeniami. Swoimi działaniami założycielki stowarzyszenia starają się udowadniać, że kobiety po zostaniu matkami, nie tracą nic ze swojej kreatywności, przebojowości, a przede wszystkim kobiecości! To również miejsce stworzone przez Mamy dla Mam. Celem jest integracja mam poprzez organizację ciekawych zajęć, warsztatów i wydarzeń w mieście.

Eagle-Orzeł Educational and Cultural Exchange, Inc. jest organizacją non-profit, której celem jest tworzenie i ułatwianie wymiany edukacyjnej i kulturalnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Fundacja, założona przez dwóch polsko-amerykańskich pedagogów, jej misja opiera się na przekonaniu, że interakcje między amerykańskimi i polskimi nauczycielami, artystami i uczniami oferują wzajemnie korzystne i wzbogacające doświadczenia. Takie spotkania dają obietnicę wzmocnienia wrażliwości międzykulturowej i globalnych kompetencji zaangażowanych osób.pwsz niepelnosprawni ulotka ii a5 2022

Opis plakatu

Plakat projektu „Asystent studenta ze spektrum autyzmu”. Na niebieskim tle przyklejone są cztery karteczki samoprzylepne w kolorze żółtym z informacją tekstową: „pomoc, akceptacja, zrozumienie, wsparcie” oraz pytania - hasła:

„Jesteś studentem i potrzebujesz wsparcia w życiu codziennym na Uczelni?”, „A może znasz kogoś kto potrzebuje wsparcia?” i zaproszenie: „Ten projekt jest dla Ciebie”.

Plakat zawiera dane kontaktowe: telefony oraz adresy mailowe: tel. 510 777 568, 18 443 45 45 /wew. 105, 113, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W dolnej części plakatu umieszczono logotypy projektu: Asystent studenta z ASD oraz jego partnerów: Fundacji Sowelo, DGA, PWSZ w Nowym Sączu, a także tekstowe wyjaśnienie – preambułę przedsięwzięcia: „Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu przystąpiła do udziału w projekcie Asystent studenta z ASD, realizowanego w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne, IV Osi Priorytetowej. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa.”