Oferta edukacyjna Instytutu Języków Obcych

[TRANSKRYPCJA]

Instytut Języków Obcych oferuje studia pierwszego stopnia na kierunku Filologia w zakresie trzech języków obcych: języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

Do wyboru studentów są moduły: biznesowy, tłumaczeniowy oraz dwujęzyczny tłumaczeniowy. Dodatkowo można uczyć się drugiego języka, na przykład hiszpańskiego lub włoskiego. Warto zauważyć, że nauka języka rosyjskiego i języka niemieckiego prowadzona jest od podstaw.

W Instytucie Języków Obcych można także podjąć studia pierwszego stopnia na kierunku Lingwistyka dla biznesu, który jest połączeniem przedmiotów ekonomicznych z nauką dwóch języków obcych. Wśród nich znajdują się język angielski, niemiecki, rosyjski, a także język chiński lub szwedzki.

W najbliższej przyszłości planuje się uruchomienie studiów drugiego stopnia na kierunku Lingwistyka praktyczna.

Zajęcia w Instytucie Języków Obcych prowadzi wykwalifikowana kadra i native speakerzy.

Instytut dysponuje specjalistycznym sprzętem dla tłumaczy, w tym pracownią tłumaczeń symultanicznych oraz pracownią dla tłumaczy wyposażoną w program Trados.

 

Instytut Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu STUDIA Lingwistyka dla Biznesu

[TRANSKRYPCJA]

Lingwistyka dla biznesu to innowacyjny kierunek studiów pierwszego stopnia, łączący naukę dwóch języków obcych oraz przedmiotów ekonomicznych. Dzięki Projektowi finansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego możesz studiować również język chiński i język szwedzki. Połączenia: język angielski z językiem chińskim, język rosyjski z językiem chińskim i język niemiecki z językiem szwedzkim to szansa pracy w międzynarodowych korporacjach, wydawnictwach, w dyplomacji i wielu innych branżach. Oprócz wymienionych języków na Lingwistyce dla biznesu zdobędziesz wiedzę z zakresu ekonomii, marketingu, zarządzania, rachunkowości, przedsiębiorczości, stosunków międzynarodowych, negocjacji, finansów, prawa gospodarczego i podatkowego. Przedmioty te prowadzone są w języku angielskim. W ramach studiów oferujemy Ci kilkanaście zagranicznych uczelni partnerskich, do których można wyjechać na stypendium w ramach programu Erasmus + (Czechy, Francja, Hiszpania, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Węgry, Turcja). Na podstawie umowy międzynarodowej możesz również wyjechać na uniwersytet w Chinach. Nasz Instytut dysponuje specjalistycznym sprzętem dla tłumaczy, w tym pracownią tłumaczeń symultanicznych oraz pracownią dla tłumaczy Trados. Studia w IJO PWSZ w Nowym Sączu to nie tylko przedłużenie Twojej młodości, ale przede wszystkim gwarancja jakości i poziomu. Zapraszamy!

 

INSTYTUT JĘZYKÓW OBCYCH PWSZ Nowy Sącz STUDIA Lingwistyka dla Biznesu Język Chiński i Język Szwedzki

[TRANSKRYPCJA]

Lingwistka dla biznesu to jedyny kierunek w Polsce, który dzięki Projektowi finansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oferuję innowacyjne studia łączące naukę języka angielskiego i rosyjskiego z językiem chińskim, oraz język niemiecki z językiem szwedzkim. Wszystkie przedmioty ekonomiczne, takie jak ekonomia, zarządzanie, finanse i rachunkowość na wszystkich wymienionych ścieżkach językowych prowadzone będą w języku angielskim. Znajomość języka chińskiego i szwedzkiego to gwarancja dobrej pracy i możliwość rozwoju na międzynarodowym rynku. Chcesz być na czasie, studiuj Lingwistykę dla biznesu w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Jesteśmy trzecią uczelnią w Polsce, która prowadzi taki kierunek, a jedyną z tak innowacyjną ofertą. Nasze studia przygotują Cię do podjęcia dalszej nauki na kierunkach magisterskich, zarówno w obszarze studiowania języków obcych jak i kierunków ekonomicznych. Zapraszamy!

 

Filologia Niemiecka PWSZ w Nowym Sączu Studia w Instytucie Języków Obcych

[TRANSKRYPCJA]

Język niemiecki na kierunku Filologia w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu to gwarancja Twojego sukcesu na rynku pracy. Nie tylko angielski jest w cenie. Język niemiecki to język sąsiada, jego znajomość gwarantuje Ci dobrze płatną pracę w krajach niemieckiego obszaru językowego oraz na wysokopłatnych stanowiskach pracy w koncernach działających na terenie Polski. Wysoka jakość kształcenia, doceniona przez ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, bogate wyposażenie, w tym pracownia tłumaczeń symultanicznych oraz pracownia programu Trados zapewniają doskonałe praktyczne przygotowanie w zakresie tłumaczeń pisemnych i ustnych. Po ukończeniu naszych studiów będziesz bardzo dobrze przygotowany do pracy jako tłumacz tekstów ekonomicznych, prawniczych, medycznych, technicznych. Blok przedmiotów tematycznych typu marka handlowa, geografia polityczna i gospodarcza, kultura, historia i literatura Niemiec poszerzą Twoją wiedzę i przygotują do studiów magisterskich w kraju i za granicą. Filologia w zakresie języka niemieckiego zapewnia możliwość wyboru modułów tłumaczeniowych oraz biznesowych. Język niemiecki na kierunku Filologia możesz studiować od podstaw. Zapraszamy!

Rektorat:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Nowym Sączu

Adres: 33-300 Nowy Sącz, Staszica 1

Tel.: (18) 443-45-45, 547-56-02, 547-56-03

Fax: (18) 443-46-08

 

Instytut Języków Obcych PWSZ:

33-300 Nowy Sącz, ul. Kochanowskiego 44

Tel.: (18) 547-56-08

        (18) 441-45-72  (tel. rekrutacyjny)

Fax: (18) 441-24-71

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytut Języków Obcych mieści się w nowoczesnym budynku o powierzchni ok. 2800m2. Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sale wykładowe i ćwiczeniowe wyposażone są w tablice interaktywne i rzutniki multimedialne.

Instytut Języków Obcych dysponuje dwoma laboratoriami językowymi oraz specjalistyczną pracownią tłumaczeń symultanicznych (3 dwuosobowe kabiny i 10 stanowisk dyskusyjnych).

Studenci mają także do swojej dyspozycji pracownię komputerową i laboratorium CAT - tłumaczenia wspomaganego komputerowo (od ang. computer-assisted translation).

W budynku IJO znajduje się także biblioteka z czytelnią oraz sklepik.

Media o nas

Konkurs PWSZ: Wokół symboli architektury Rosji

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny Wokół symboli architektury Rosji organizowany przez Instytut Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, o czym świadczy duża liczba nadesłanych prac (114 prac).

– Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, a także wykazali się niezwykłą pomysłowością. W przygotowywaniu prac wykorzystywali różnorodne techniki plastyczne, m.in. techniki rysunkowe, malarskie, technikę płaskorzeźby z plasteliny. Powyższe atuty sprawiły, że komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyzwaniem, bowiem wszystkie prace zasługiwały na uwagę – informuje dr Monika Madej-Cetnarowska, dyrektor IJO PWSZ w Nowym Sączu.

Ostatecznie postanowiono przyznać trzy nagrody ex aequo oraz trzy wyróżnienia.

I miejsce ex aequo zdobyli: Damian Siuta z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach oraz Sylwia Szarek z Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.

II miejsce ex aequo zdobyli: Paulina Listowska z Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu oraz Dominik Pacholik z Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu.

III miejsce ex aequo zdobyli: Karolina Kulińska z Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu oraz Faustyna Wiatr z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Wyróżnienia zaś otrzymali: Joanna Dutka z Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, Aleksandra Mikołajczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz Arkadiusz Kocik z Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu.

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, laureatom składamy serdeczne gratulacje. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 czerwca podczas Dnia Kultury Języka (budynek Instytutu Języków Obcych, ul. Kochanowskiego 44). Najciekawsze prace będzie można podziwiać na wystawie w trakcie Dnia Kultury Języka oraz Festiwalu Nauki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu – dodaje dyrektor Instytutu Języków Obcych.

źródło: Sądeczanin

VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Lingwistycznego DUET

W Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu spotkali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ramach drugiego etapu Międzyszkolnego Konkursu Lingwistycznego DUET.

Już po raz szósty główną ideą konkursu organizowanego przez IJO jest rozbudzanie w uczniach zainteresowania językami obcymi, doskonalenie kompetencji językowych oraz możliwość zweryfikowania własnych umiejętności.

Łącznie w dwóch etapach wzięło udział ponad 600 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych z pięciu powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, nowotarskiego oraz bocheńskiego.

Pierwszy etap konkursu został przeprowadzony w szkołach. Uczniowie rozwiązywali testy sprawdzające ich kompetencje w zakresie języka angielskiego oraz drugiego wybranego języka obcego (rosyjski, francuski, niemiecki).

W drugim etapie konkursu, zorganizowanym w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, uczniowie zmagali się z testami językowymi ułożonymi przez wykładowców IJO.

Zwycięzcy drugiego etapu konkursu wezmą udział w jego ostatniej części, która odbędzie się 20 kwietnia 2016 roku w siedzibie IJO. Ten etap konkursu ma formę egzaminu ustnego z danych języków – jego celem jest sprawdzenie umiejętności prowadzenia swobodnej rozmowy w językach obcych.

Zwycięzcy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

źródło: Sądeczanin

Nawiązanie współpracy z uczelniami z Chin

Spotkanie wiceprezydenta Jerzego Gwiżdża z Rektorem PWSZ

Wczoraj (23 marca) w sądeckim ratuszu odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Nowego Sącza Jerzego Gwiżdża z Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariuszem Cygnarem. W spotkaniu udział wzięli także doc. Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy dr Marek Reichel, dyrektor Instytutu Języków Obcych dr Monika Madej-Cetnarowska oraz Tomasz Michałowski kierownik Referatu Promocji i Turystyki.

W trakcie rozmowy omówiono kluczowe zagadnienia współpracy miasta i uczelni, w tym wspólnych przedsięwzięć zmierzających do promocji miasta Nowego Sącza oraz nawiązania współpracy pomiędzy PWSZ a uczelniami z Chin.

Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż docenił gotowość Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, zgłoszoną przez Rektora Mariuszem Cygnara, do aktywnego włączenia się w realizację strategii Miasta Nowego Sącza, podkreślając jednocześnie, jak ważną kwestią zarówno dla miasta, jak i dla uczelni jest rozwijanie współpracy międzynarodowej.

źródło: portal Nowy Sącz

Dzień Kultury Języka 2015

Relacja wideo

źródło: Gorlice.tv

Konsul Stanów Zjednoczonych w Instytucie Języków Obcych PWSZ

Instytut Języków Obcych gościł konsula Stanów Zjednoczonych, panią Claire T. Bea.

IJO sądeckiej PWSZ jest Instytutem, w którym studenci, z racji nauczanych języków, najchętniej korzystają z różnych programów międzynarodowych, w tym z programu Erasmus.

– Najchętniej wybieranymi kierunkami wyjazdów są Hiszpania, Turcja, Niemcy, Wielka Brytania i Chiny. Wizyta Konsula zapewni filologom nowe perspektywy kształcenia oraz pracy, bowiem głównym tematem wykładu był program „Work and Travel”. Jak zapewniała konsul USA, edukacyjno-kulturalne wyjazdy stwarzają możliwość przeżycia niepowtarzalnej przygody, przy jednoczesnym poznawaniu kultury i mentalności Amerykanów – mówi dr Monika Madej-Cetnarowska, dyrektor IJO.

Jak wskazuje sama nazwa programu, wyjazd to nie tylko podróż, ale również praca zarobkowa dla młodych ludzi.

źródło: Sądeczanin

instytut jo2

Instytut Języków Obcych powstał w roku 1998, na bazie funkcjonującego od kilku lat Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Stał się on częścią PWSZ w Nowym Sączu. Uczelnia rozpoczęła swoją działalność dnia 1 lipca 1998 roku na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1998 roku w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (Dz.U. Nr 76, poz. 499).

W Instytucie Języków Obcych studenci mogą kształcić się na kierunku Filologia oraz Lingwistyka dla biznesu. Kierunek Filologia otrzymał akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej w roku 2017. Wszystkie przyjęte przez Polską Komisję Akredytacyjną kryteria jakościowe oceny programowej uzyskały ocenę „w pełni”.

Siedzibą Instytutu jest budynek przy ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu. Budynek jest w pełni przystosowany do osób niepełnosprawnych, posiada odpowiednio oznaczone miejsca parkingowe, podjazd oraz windę dla osób niepełnosprawnych. Studenci niepełnosprawni otrzymują wszechstronną pomoc, istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć indywidualnych, a także wsparcie finansowe.

W budynku znajdują się dwa laboratoria językowe, pracownia komputerowa, pracownia tłumaczenia symultanicznego oraz trzy sale z dostępem do tablic interaktywnych. Zajęcia wykładowe prowadzone są w pięciu salach wykładowych, natomiast ćwiczenia odbywają się w trzynastu salach wyposażonych w nowoczesne środki audiowizualne. Obecnie w Instytucie Języków Obcych znajdują się dwadzieścia cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Podstawowym celem wszystkich specjalności jest wykształcenie wszechstronnie przygotowanych, kompetentnych językowo tłumaczy języków obcych lub specjalistów w zakresie biznesu. Program studiów obejmuje praktyki zawodowe w biurach tłumaczeń, firmach oraz instytucjach samorządowych. Podczas studiów studenci mają możliwość wzięcia udziału w wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+.

Kadra dydaktyczna to osoby ze stopniem profesora, doktora, magistra, a także native speaker. Część wykładowców to także osoby z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w zakresie nauczanych przedmiotów (tłumacze przysięgli, właściciele biur tłumaczeń). Pracownicy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach, kursach i konferencjach.