Ślubowanie olimpijczyków

W pierwszej grupie polskich sportowców, którzy oficjalnie zostali powołani do reprezentacyjnej kadry biało-czerwonych na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Japonii, znaleźli się: kajakarze, ciężarowcy, tenisiści, wioślarze, żeglarze i zawodnicy uprawiający wspinaczkę sportową oraz trenerzy, lekarze i fizjoterapeuci.

Uroczyste ślubowanie odbyło się w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Rotę ślubowania w imieniu zawodników odczytała tenisistka - Iga Świątek.

– "Ja, reprezentant Polski na Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio, w imieniu wszystkich zawodników, uroczyście ślubuję, że będziemy przestrzegać obowiązujących przepisów, regulaminów sportowych i zasad fair play oraz godnie i z zaangażowaniem reprezentować nasz kraj."

W imieniu trenerów i osób współpracujących z olimpijczykami słowa przysięgi odczytał dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Robert Sycz.

Miejsce w kadrze olimpijskiej kajakarzy wywalczyła studentka naszej Uczelni Klaudia Kinga Zwolińska – studentka trzeciego roku na kierunku Pedagogika (edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną) na studiach pierwszego stopnia w Instytucie Pedagogicznym, a równocześnie zawodniczka sądeckiego Klubu Sportowego „Start”.

Nominacje olimpijskie wręczali zawodnikom: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Adam Krzesiński – sekretarza generalnego PKOl.

Z Tokio, specjalnie dla nas!

Klaudia Zwolińska przepustkę do startu na IO w Japonii wywalczyła na Mistrzostwach Europy we włoskiej Ivrei. Swoją znakomitą dyspozycję potwierdziła w kolejnych etapach przygotowań do olimpijskiego startu. W zawodach w Pucharze Świata, na torze kajakowym w czeskiej Pradze, w konkurencji K1, wywalczyła pierwsze miejsce.

Dzień po ślubowaniu kajakarka poleciała już do Tokio i ze stolicy kraju Kwitnącej Wiśni napisała, specjalnie dla nas, kilka zdań.

- "To właśnie przez uczelniane sprawy nie ma mnie prawie w Internecie. Bronię się planowo 15 lipca, oczywiście, zdalnie. Promotorką mojej pracy dyplomowej jest dr Anna Struzik, a pisałam o wpływie wycieczek szkolnych na rozwijanie zainteresowań dzieci regionem.

Do Tokio wylecieliśmy 8 lipca, dzień po ślubowaniu. Do 19 lipca mieszkamy w hotelu wraz z innymi slalomistami. Dopiero 19 lipca przenosimy się do wioski olimpijskiej. Aklimatyzujemy się oraz przyzwyczajamy do toru, który został nieco utrudniony po teście olimpijskim w 2019 roku. Wszystko przebiega pomyślnie. Jesteśmy jeszcze trochę zmęczeni zmianą czasu co, odbija się na samopoczuciu. Starty zaczynają się kwalifikacjami 25 lipca. W poniedziałek, 26 lipca, odbędą się starty półfinałowe i finałowe w konkurencji C1 mężczyzn. W tej konkurencji startuje kolega klubowy Grzegorz Hedwig. W kolejnym dniu, 27 lipca, według planu, czekają mnie półfinały i finały, a na następny dzień rozpoczną się kwalifikacje C1-K oraz K1-M. Analogicznie, w następnych dniach odbędą się półfinały i finały w tych konkurencjach. Wioskę olimpijską będziemy musieli opuścić do dwóch dni po naszych startach.

Jeżeli chodzi o covid w Japonii, to jest... różnie. Japończycy bardzo przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Jest tu mnóstwo wolontariuszy. Może nawet za dużo. Chaosu jednak nie brakuje. Już na samym lotnisku trzymali nas 7 godzin bez prowiantu. W hotelu jesteśmy zobowiązani rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz mamy całkowity zakaz opuszczania hotelu. Wyjątkiem są treningi. Niestety, nawet nie można wyjść pobiegać. Straszą nas, że w wiosce olimpijskiej ma być jeszcze gorzej... Prawie jak na kwarantannie. Ale mamy nadzieję, że nie będzie tak źle. Ze względu na to, że mamy wykonywane testy codziennie i nie mamy styczności z osobami z zewnątrz, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa, można funkcjonować bez zamykania sportowców w małym pokoju, gdzie ciężko o „czystą” głowę i swobodę przed startami."

Osiągnięte przed Igrzyskami Olimpijskimi przez Klaudię Zwolińską wyniki sprawiły, że znalazła się gronie faworytek do medalu w Tokio, czego, studentce Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i zawodniczce serdecznie życzymy.

Na zdjęciach, od lewej: 1. Logotyp Polskiego Komitetu Olimpijskiego, 2. Rotę ślubowania olimpijczyków czyta tenisistka - Iga Świątek, 3. Uroczystość ślubowania olimpijczyków, widok ogólny sali w Centrum Olimpijskim PKOl, 4. Wspólne zdjęcie po ślubowaniu pierwszej ekipy biało-czerwonych, przed wylotem do Japonii.

Wykorzystano materiały Biura Komunikacji PKOl, https://olimpijski.pl/tokio-2020-pierwsi-polscy-olimpijczycy-juz-po-slubowaniu/

Fot.: PKOl – Szymon Sikora